Nový registr má zabránit podvodům u pohonných hmot | E15.cz

Nový registr má zabránit podvodům u pohonných hmot

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních, která má zejména zabránit daňovým únikům u pohonných hmot. Zřizuje registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji a zvyšuje maximální zajištění spotřební daně z minerálních olejů u daňových skladů ze současných 100 milionů korun na 1,5 miliardy korun. Také mění pravidla přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Novela počítá se vznikem registru osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, například antikorozními nebo textilními. Tyto látky nepodléhají zdanění. Podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot, hlavně do nafty, a stát kvůli tomu přichází o peníze. Tyto podvody si proto podle vlády vyžádaly vznik příslušného registru.

Novela mění i pravidla pro přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. V současné době musí zájemce o pásky složit kauci půl milionu korun, pokud žádá o nejvýše 25 tisíc kontrolních pásek ke značení lihu.

Vstřícná pro malé a střední podnikatele

Pro vyšší počet pásek musí složit kauci pět milionů korun. V zájmu toho, aby zákon nediskriminoval výrobce malých balení, vláda navrhla, aby se kauce odvozovala podle toho, jaké množství lihu lze páskami označit. Půlmilionová kauce se bude vztahovat nově na 25 tisíc litrů lihu, na větší množství bude nutná pětimilionová kauce.

Současně přibude možnost kauce 100 tisíc korun pro malé výrobce, kteří odebírají jen omezené množství pásek. Tito výrobci by směli páskami označit nejvýše 2000 litrů lihu. Má to pomoci malému a střednímu podnikání, především malým regionálním výrobcům.

Kauce zavedl zákon z loňského roku, který byl reakcí na metanolovou kauzu z roku 2012. V důsledku otravy metanolem zemřelo asi 50 lidí.

Poslanci na návrh svého kolegy Josefa Vozdeckého (ANO) osvobodili od daně víno a meziprodukty, které se staly nepoživatelné. Zničit by se musely pod dohledem úřadů. Vztahovat by se to mohlo i na případy reklamací.

Novela už na návrh vlády osvobozuje od spotřební daně také pivo, které už je nepoživatelné a bylo zničeno za přítomnosti celníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah