Obří investice: Johnson Controls dá přes miliardu do výroby autodílů u Žatce | E15.cz

Obří investice: Johnson Controls dá přes miliardu do výroby autodílů u Žatce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Johnson Controls má velké plány v regionu, kde o práci je opravdu nouze. Investuje během tří let 1,3 miliardy korun do rozšíření výroby autodílů v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Hodlá zde vytvořit přes 500 pracovních míst. Nahradí ta částečně výpadek z uzavíraného závodu v Roudnici. Od státu požaduje podporu až 63,4 milionu korun, o žádosti bude ve středu rozhodovat vláda. Informoval o tom Miroslav Kynčl z ministerstva průmyslu a obchodu.

Společnost JC Interiors Czechia, dceřiná společnost koncernu Johnson Controls, v zóně Triangle chystá rozšíření výroby palubních přístrojových desek a dveřních panelů pro automobilový průmysl.

Na Lounsku, které se řadí mezi regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností, vytvoří celkem 537 nových pracovních míst, na konci loňského roku tam zaměstnávala 170 lidí. Za to firma od státu v souladu se zněním zákona o pobídkách investor požaduje poskytnutí podpory ve výši pěti procent celkových nákladů.

„V případě schválení vládou bude společnosti poskytnuta hmotná podpora na pořízení dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku pro strategickou investiční akci až do výše 63,46 milionu korun,“ uvedl Kynčl.

Návratnost do roka

Firma podle něj předpokládá návratnost investice v prvním roce plného fungování závodu, kdy jen na odvodech na zdravotní a sociální pojištění zaměstnanců bude státu tato počáteční podpora odvedena zpět. Materiál na vládu předkládá MPO s cílem podpořit vznik nových strategických projektů a pracovních míst v ČR.

Johnson Controls v červenci oznámil, že postupně do konce září 2014 ukončí kvůli klesající poptávce výrobu autopotahů ve svém závodě v Roudnici nad Labem. Část z 1635 propouštěných zaměstnanců bude moci přejít do jiných provozů v Česku.

Novou továrnu na výrobu systémů a součástek pro automobilové sedačky koncern otevře v roce 2015 v Boru u Tachova. Stavba začne příští rok a první výrobky ji opustí o rok později. Závod má zaměstnat ve výrobě kompletních sedadlových systémů 200 až 300 lidí.

Společnost Johnson Controls působí v Česku od roku 1993 a nyní má v tuzemsku vedle roudnické továrny dalších devět závodů, například v Žatci, České Lípě, Strakonicích a ve Stráži pod Ralskem. Johnson Controls zaměstnává v ČR kolem 6200 zaměstnanců. Mateřský koncern Johnson Controls působí ve 150 zemích a s loňskými tržbami 42 miliard dolarů patří mezi největší globální dodavatele pro automobilový průmysl.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah