Škoda Transportation dodá dalších 5 tramvají do finského Tampere | E15.cz

Škoda Transportation dodá další tramvaje do finského Tampere za 34 milionů eur

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina Škoda Transportation dodá do Tampere dalších pět tramvají téměř za 34 milionů eur (asi 840 milionů korun). Nově objednané vozy jsou totožné s 20 tramvajemi dodanými v letech 2020 a 2021. Městský provozovatel tramvají využil opci ke smlouvě z roku 2017, řekl mluvčí plzeňské skupiny Jan Švehla. Tampere si již dříve objednalo 20 tramvají s desetiletou údržbou. Původní smlouva zahrnovala také tři dodatečné opce až na 46 nových vozů. Tramvaje vyrobí finská firma, která je součástí plzeňské skupiny.

„ForCity Smart Artic Tampere je co do velikosti největší tramvajový vůz vyráběný v severských zemích. Kromě jeho velikosti a inteligentních funkcí je výjimečný také tím, že byl navržen ve spolupráci s obyvateli města Tampere. Vozy se v provozu osvědčily jako spolehlivé,“ řekl Pekka Sirviö, generální ředitel dopravní firmy Tampereen Raitiotie Oy.

Podle Juhy Vierrose, jednatele finské výrobní společnosti Škoda Transtech Oy, se dosud prodalo 230 vozů Artic. „Tampere získává moderní, technicky osvědčené řešení, které je ideální pro náročné severské podmínky. Naše tramvaje mají vyhřívané podlahy, dvojitá skla a klimatizace,“ uvedl. Škoda ForCity Smart Tampere X34 je nízkopodlažní, prostorná, klimatizovaná, moderní obousměrná tramvaj. Je konstruovaná pro rozchod kolejí 1435 milimetrů, je dlouhá 37,3 metru, má zcela rovnou podlahu a pojme až 264 cestujících.

Jak bude vypadat nová linka D pražského metra?

Video se připravuje ...

Škoda Transtech, který má výrobní závod v Otanmäki, byl založený v roce 1985. S více než 600 zaměstnanci je největším výrobcem kolejových vozidel v severských zemích. Členem skupiny Škoda Transportation se stal v roce 2015 a o tři roky později jej plzeňská skupina převzala úplně. Hlavními produkty jsou dvoupodlažní elektrické vagony, tramvaje a strojírenské výrobky.

Škoda Transtech dále před více než rokem získala zakázku v Helsinkách, kam dodá tramvaje typu ForCity Smart Artic X54. Místní dopravní podnik HKL je chce nasadit na linkách do městských částí Yliskylä a Haakoninlahti. Budou jezdit i po novém mostním systému Crown Bridges, jehož stavba má být dokončena v roce 2026. Hodnotu kontraktu tehdy skupina neuvedla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery