V dopravě se zatím prostavělo 13 evropských miliard, hlavně na dálnicích | E15.cz

V dopravě se zatím prostavělo 13 evropských miliard, hlavně na dálnicích

Jan Šindelář

Státní fond dopravní infrastruktury letos zaplatil téměř 13 miliard korun za stavby určené k financování z evropských zdrojů. Jde o takzvané předfinancování, z unijních fondů by peníze měly přitéci dodatečně po schválení všech projektů a zúřadování dokumentů.

Ředitel odboru evropských fondů na ministerstvu dopravy Marek Pastucha nečeká při proplácení žádné potíže. Celkový balík evropských peněz určených pro letošek na dopravu činí 14,3 miliardy korun.

„Vzhledem k tomu, že další platby ještě do konce roku doběhnou, blíží se doprava vyčerpání všech evropských peněz v letošním rozpočtu SFDI,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. V operačním programu Doprava pro léta 2014 až 2020 je připraveno téměř 125 miliard.

Mezi nejvýznamnější projekty, které jsou letos financovány z dopravního programu, patří například výstavba nových úseků dálnice D3, modernizace D1, stavba D1 v úseku Přerov – Lipník, obchvat Třince na silnici I/11 nebo úsek Ostrava Prodloužená Rudná – hranice okresu Opava na stejné silnici.

Na železnici jde například o modernizace trati Rokycany - Plzeň, rekonstrukci železniční stanice Olomouc či přestavbu železničního uzlu Plzeň. Doprava spolu s programem Zaměstnanost v novém období zatím čerpá evropské prostředky nejlépe.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!