Americká centrální banka úrokovou sazbu podle očekávání ponechala

Americká centrální banka

Americká centrální banka Zdroj: Reuters

Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Úroky měnový výbor nezměnil již sedmou seanci za sebou. Banka současně posunula předpokládaný začátek snižování úrokových sazeb možná až na prosinec a členové měnového výboru předpokládají letos pouze jedno snížení úroků o čtvrt procentního bodu.

Ještě v březnu Fed předpokládal, že letos sníží úroky třikrát o čtvrt procentního bodu. Nová projekce počítá s menším snižováním úroků, přestože centrální banka uznala další mírný pokrok ve zpomalování inflace směrem k jejímu dvouprocentnímu inflačnímu cíli.

Zatímco snižování sazeb nyní pravděpodobně začne později a letos bude probíhat pomalejším tempem, než investoři předpokládali, v příštím roce se očekává rychlý pokles základní sazby. V letech 2025 a 2026 se mají úroky snížit o celý procentní bod.

Podle nové projekce Fedu by ekonomika v letošním roce měla růst mírně nad 2,1 procenta, a to navzdory pomalejšímu růstu v prvním čtvrtletí. Míra nezaměstnanosti má zůstat celý rok na současných čtyřech procentech.

„Poslední ukazatele naznačují, že ekonomická aktivita nadále expanduje solidním tempem. Přírůstky pracovních míst zůstávají silné a míra nezaměstnanosti zůstává nízká,“ uvedl Fed v prohlášení.

Úroková sazba v USA je nyní nejvyšší za více než dvě desetiletí. Fed agresivně zvýšil sazby v letech 2022 a 2023 v reakci na prudký nárůst inflace, která zhruba před dvěma lety stoupla nejvýše za 40 let, upozornila agentura Reuters.