Bance Goldman Sachs klesl zisk skoro o polovinu kvůli výkyvům na trzích | e15.cz

Bance Goldman Sachs klesl zisk skoro o polovinu kvůli výkyvům na trzích

Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
• 
ZDROJ: Goldman Sachs via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk americké banky Goldman Sachs Group se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 56 procent na 1,2 miliardy dolarů (28,6 miliardy korun). Na hospodářské výsledky podniku měly negativní vliv výkyvy na finančních a komoditních trzích.

Celkové příjmy společnosti klesly o 40 procent na 6,4 miliardy dolarů. Dostaly se tak na nejnižší úroveň od třetího čtvrtletí 2011. Zisk na akcii se snížil na 2,68 dolaru z 5,96 dolaru před rokem. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 2,45 dolaru.

Společnost Goldman Sachs byla podobně jako další banky zasažena poklesem cen ropy a dalších komodit, obavami o čínskou ekonomiku a nejistotou ohledně vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech. Příjmy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se propadly téměř o polovinu na 1,66 miliardy dolarů. Jejich podíl na celkových příjmech banky tak činil pouze 26 procent ve srovnání se zhruba 40 procenty v dobách před příchodem finanční krize.

Příjmy z investičního bankovnictví, které zahrnuje poradenství pří fúzích a akvizicích či při emisích akcií a dluhopisů, klesly o 23 procent na 1,46 miliardy dolarů. Goldman Sachs se podobně jako konkurenti snaží pokles příjmů kompenzovat snižováním výdajů. Provozní náklady banky v prvním čtvrtletí klesly o 29 procent na 4,76 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery