Byznys roku? Číňané chtějí vstoupit do skupiny J&T

Pátá největší investiční společnost v Číně, CEFC China Energy, se chystá v pondělí podepsat dohodu o převzetí třicetiprocentního podílu v česko-slovenské investiční skupině J&T. Prezident Miloš Zeman by tak ze své cesty mohl přivézt dosud největší čínskou investici v Česku.

Kvůli podpisu smlouvy má do Číny v neděli odcestovat místopředseda představenstva J&T Dušan Palcr, řekl deníku Parlamentní listy nejmenovaný člen prezidentovy delegace. Smlouvu již údajně schválilo čínské ministerstvo zahraničí i česká ambasáda v Pekingu.

Hodnota transakce má dosáhnout necelých 19 miliard korun. J&T zprávu odmítla komentovat. „V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla pro E15.cz mluvčí skupiny Monika Veselá.

Vstup čínského partnera má odstartovat spolupráci obou firem v Česku, na středoevropských trzích a také Číně. Obě skupiny se chtějí soustředit na bankovnictví a finanční služby, energetiku či strojírenství.

Prosadit se mohou i výrobci letadel

J&T by nebyla první českou investiční společností společností, která by se prosadila na čínském trhu. V zemi už několik let působí PPF prostřednictvím firmy Home Credit. „Velice si vážím podpory Tchien-ťinu ve věci společnosti Home Credit, která zde má své mateřské sídlo, kterou jste podporovali ještě v době, kdy měla pouze lokální licenci,“ řekl Zeman po návštěvě pobočky Home Credit ve městě.

Prezident mluvil také o dalších příležitostech pro české firmy v Číně, uspět by mohly podniky zabývající se odstraňováním znečištění životního prostředí a výrobci malých a středních letadel. Zeman také připomněl páteční podpis dohody o školení čínských letců v Česku.