Čínské banky skrývají problémy s úvěry | E15.cz

Čínské banky skrývají problémy s úvěry

Čínské banky skrývají problémy s úvěry
Odepsáno. Pět největších čínských bank v čele s ICBC odepsalo v prvním pololetí na špatných úvěrech osm miliard dolarů
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Oficiální údaje o nesplácených úvěrech poskytnutých čínskými bankami hovoří o 1,08 procenta. Téměř žádný z analytiků nevěří, že takto nízké číslo skutečně odráží problémy s kvalitou aktiv, které finanční domy v Číně mají. Pro srovnání v Česku podle dat ČNB dosáhl v červenci podíl nesplácených úvěrů 4,8 procenta.

Skutečný podíl v Číně je s velkou pravděpodobností těsně pod 25 procenty, kde se nacházel v roce 1997. Odhady reálného stavu ale zůstávají předmětem spekulací. Banky mají spoustu možností, jak nesplácení úvěrů zakrýt. Třeba refinancováním, při němž banka poskytne neplatiči nový úvěr, aby jím splatil ten starý.

„V situacích, kdy mají velké finanční domy problémy s neplatiči, nechtějí stav ještě zhoršit omezením likvidity, tak si najdou cesty, jak neplatícího dlužníka refinancovat či splatnost odsunout,“ citovala agentura Bloomberg bankovního poradce na čínském trhu. „Technicky by tato praxe neměla být možná, ale v době, kdy se v posledních letech půjčovalo na politickou objednávku, nad tím inspektoři a regulátoři zavřou oči,“ dodal.

Standardy Mezinárodního měnového fondu bankám velí klasifikovat půjčky, kdy je splátka jistiny či úroku po splatnosti více než 90 dní. Podle deníku Financial Times se to v Číně obchází tak, že dlužící firma si na černém trhu půjčí vysoce úročené peníze, kterými splatí starý úvěr, a během pár dní jí banka poskytne nový, kterým firma uhradí úvěr z neregulovaného trhu. Takovéto úvěry mají i čtyřicetiprocentní roční úrok, dají se však zvládnout tím, že podniky v problémech takto drahou půjčku splatí během několika dní.

Že čínské banky mají problém, připouští i výše uvedený oficiální údaj o nesplácených úvěrech. Ten vytrvale roste a je nejvýše od března 2011.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!