Erste Group zvýšila v pololetí čistý zisk na 496 milionů eur | E15.cz

Erste Group zvýšila v pololetí čistý zisk na 496 milionů eur

Erste Group zvýšila v pololetí čistý zisk na 496 milionů eur
ilustrační foto
• 

ČTK

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o 5,2 procenta na 496,3 milionu eur (zhruba 12 miliard korun). Provozní zisk skupiny klesl meziročně o 1,2 procenta na 1,97 miliardy eur (asi 47,7 miliardy korun).

„Obchodní prostředí druhého čtvrtletí charakterizovaly otřesy na trzích způsobené řeckou krizí státního dluhu a zároveň pokračujícím zotavováním ekonomiky ve střední a východní Evropě. Nejistota ohledně bonity některých evropských států se odrazila ve ztrátách z ocenění a vyšší tvorbě rezerv a opravných položek. Zatímco se země jako Česká republika, Rakousko nebo Slovensko vyvíjely velmi dobře, zaznamenaly Rumunsko a Maďarsko nadále slabý růst bankovního trhu,“ uvedl předseda představenstva banyk Andreas Treichl.

Pro všechny klíčové trhy Erste Group ve střední a východní Evropě pro rok 2011 očekává banka výrazný hospodářský růst. Zatímco v Rakousku, v České republice a na Slovensku se tento růst odrazí podle Erste ve zvyšující se poptávce po úvěrových a investičních produktech, zůstanou bankovní trhy v Maďarsku a v Rumunsku v pozadí a budou nuceny se nejdříve věnovat vlastním tématům specifickým pro jejich trh.

Čistý úrokový výnos meziročně mírně stoupl na 2,7 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí klesly o jedno procento na necelých 955 milionů eur. Rizikové náklady klesly o 13,3 procenta na 940 milionů eur. „Obzvláště pozitivní byl vývoj kvality úvěrů v České republice, na Slovensku a v Rakousku. Maďarsko a Rumunsko zůstávají i nadále zatíženy pomalejším tempem hospodářského zotavování,“ uvedla banka.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje finanční služby 17,5 milionům klientů v 3200 pobočkách v osmi zemích. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa. Banka rovněž působí v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!