JP Morgan Chase čelí žalobě pro podvod | E15.cz

JP Morgan Chase čelí žalobě pro podvod

JP Morgan
JP Morgan
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Newyorský státní žalobce Eric Schneiderman zažaloval americkou bankovní skupinu JP Morgan Chase & Co kvůli údajnému podvodu divize Bear Stearns při prodeji hypotečních cenných papírů v letech 2006 a 2007. Investoři podle žaloby v důsledku tohoto podvodu přišli o více než 22,5 miliardy dolarů (437 miliard korun). JP Morgan, která převzala Bear Stearns až v roce 2008, se však hodlá proti tomuto obvinění bránit.

Státní žalobce v 31stránkové žalobě podané nejvyššímu soudu státu New York tvrdí, že společnost Bear Stearns nezajistila dostatečnou kvalitu prodávaných cenných papírů, což připravilo investory o třetinu jejich původní hodnoty. Navrhovatel proto usiluje o vyplacení blíže nespecifikovaných zisků, které měly dotyčné cenné papíry bance Bear Stearns vydělat.

Žaloba je prvním výsledkem činnosti pracovní skupiny, kterou letos vytvořil americký prezident Barack Obama, aby vyšetřovala podvody s cennými papíry navázanými na americké hypoteční úvěry. Za vznikem pracovní skupiny je podle pozorovatelů Obamova snaha přivést k soudu velké kauzy ještě před listopadovými prezidentskými volbami. Jde o součást kampaně amerických úřadů, jež má dovést finanční instituce k odpovědnosti za chování v předvečer finanční krize.

Kurz akcií JP Morgan ChaseAutor: E15

Firma JP Morgan Chase zdůraznila, že uvedená žaloba se týká kroků, které společnost Bear Stearns uskutečnila ještě před převzetím. „Bear Stearns byla převzata během pouhého víkendu na podnět americké vlády. Žaloba se týká výhradně dávného chování tohoto podniku,“ uvedla firma v prohlášení.

Společnost Bear Stearns se začátkem roku 2008 dostala na pokraj bankrotu. JP Morgan Chase ji poté koupila za přibližně 1,2 miliardy dolarů, tedy asi deset dolarů za akcii. Původně JP Morgan nabízela pouhé dva dolary za akcii. Před celosvětovou krizí se přitom akcie Bear Stearns obchodovaly až za 133,2 dolaru za kus.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah