Podíl v General Electric získal obávaný investor Peltz | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Podíl v General Electric získal obávaný investor Peltz

Podíl v General Electric získal obávaný investor Peltz
General Electric
• 
ZDROJ: ge.com

Zdeněk Pečený

Americký konglomerát General Electric přilákal pozornost a investice aktivistického finančníka Nelsona Peltze a jeho fondu Trian. Peltz od května postupně nashromáždil akcie podniku v hodnotě zhruba 2,5 miliardy dolarů.

GE bude čelit nátlaku Trianu známého svou agresivitou vůči managementu firem, ve kterých vlastní podíl. Zpravidla jde o tlak na zvýšení tržeb a posílení ceny akcií. Trian vlastní v konglomerátu zhruba jednoprocentní podíl s tržní hodnotou okolo 2,7 miliardy dolarů. To ale stačí na to, aby se Peltzova společnost dostala mezi deset největších podílníků. Akcie GE vlastní 1945 institucionálních investorů.

Pro samotný Trian jde o největší investici v historii fondu, jehož reputace pro tlačení zavedených společností k dramatické restrukturalizaci není valná. Peltz a generální ředitel GE Jeffrey Immelt mají dlouhodobý osobní vztah. Ačkoli Trian GE kritizuje, v řadě aspektů se s managementem shodne. Včetně budoucího směřování konglomerátu, který se momentálně snaží zbavit většiny své finanční divize. Částečné souznění s vedením GE může značit i postupný obecný obrat v chování aktivistických firem, které zjišťují, že spolupráce může fungovat lépe než veřejné útoky.

Immelt, který je v čele GE již 14 let, bude čelit tlaku na zvýšení hodnoty pro akcionáře. Za dobu jeho panování klesla cena akcií GE o 35 procent na 26,8 dolaru. Akciový index S&P 500 za stejnou dobu posílil o 79 procent. „Vidíme cestu k ceně akcie mezi 40 a 45 dolary za kus do konce roku 2017 a budeme pracovat s managementem, abychom tohoto cíle dosáhli,“ napsal podle deníku Financial Times analytik fondu Trian. Především v posledních třech letech akcie GE velmi zaostávaly za výkonem indexu S&P 500.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!