Pojišťovny vybraly loni na pojistném 115 miliard, o procento víc | e15.cz

Pojišťovny vybraly loni na pojistném 115 miliard, o procento víc

Pojistný trh v roce 2014 táhlo pojištění aut
Pojistný trh v roce 2014 táhlo pojištění aut
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český pojistný trh loni stoupl, když tuzemské pojišťovny vybraly na pojistném 115,2 miliardy korun. To je o 1,1 procenta více než předloni. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, jež sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu.

Výsledky loni ovlivnil pozitivní vývoj u neživotního pojištění, které stouplo zejména díky situaci v pojištění motorových vozidel o 2,3 procenta na 69,1 miliardy korun.

„Povinné ručení překonalo po dvouleté pauze úroveň ročního předepsaného pojistného 20 miliard korun a posílilo o 4,6 procenta,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Životní pojištění kleslo

Naopak životní pojištění, které několik let drželo pojistný trh v kladných číslech, v loňském roce pokleslo o 0,7 procento. Předepsané pojistné se tak snížilo na 46,1 miliardy korun. K poklesu přispěly jak produkty s jednorázově placeným pojistným, tak i produkty s běžně placeným pojistným.

Situaci v oblasti běžně placeného životního pojištění mohl podle ČAP částečně ovlivnit vývoj související s daňovou uznatelností soukromého životního pojištění, ke kterému koncem roku došlo.

„Existuje sice riziko, že se pokles předepsaného pojistného za životní pojištění s běžně placeným pojistným v dalších obdobích z možného důvodu změny režimu daňové uznatelnosti soukromého životního pojištění ještě prohloubí. Pevně však věřím, že se v dlouhodobém časovém horizontu bude jednat jen o pokles přechodný,“ uvedl Síkora.

Novela zákona od letoška zavedla u životního pojištění omezení. Kdo chce u životní pojistky i nadále čerpat daňové výhody, bude muset smlouvu změnit tak, aby neumožňovala předčasné výběry.

Jak si vedly největší pojišťovny na trhu v roce 2014
Pojišťovnapojistné v mld. Kčpodíl na trhu v %
Česká pojišťovna27,523,9
Kooperativa22,919,8
Allianz10,99,5
Generali8,37,2
ČSOB Pojišťovna7,46,4
Česká podnikatelská pojišťovna6,65,7
Pojišťovna ČS6,35,5
UNIQA5,44,7
ING4,74,1

Pramen: ČAP

Pavel Řehák: I malá pojišťovna může být zisková

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah