Sberbank si brousí zuby na další banky | e15.cz

Sberbank si brousí zuby na další banky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia
Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová, tos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruská banka, státní Sberbank, jež nedávno koupila regionální aktivity rakouské Volksbank, včetně české pobočky, chce v regionu střední a východní Evropy nakupovat další banky. Jako poradce si na to pořídila bankéře velmi povolaného – Alessandra Profuma. Muže, jenž v uplynulém desetiletí vytvořil z malé lokální banky Credito Italiano bankovní dům, který dominuje italskému a rakouskému bankovnímu trhu a významný tržní podíl drží i v Německu a zemích východní Evropy.

Sberbank očekává, že v regionu, kterému zatím dominují skupiny UniCredit, Raiffeisen, Erste a Société Générale (což jsou hlavní vlastníci také českých finančních ústavů), se v následujících letech dostanou na trh banky v hodnotě devět miliard eur.

Pro hráče, kteří mají hotovost, je nyní pro nákup bankovních aktiv velmi dobrá doba. Zatímco v roce 2006 se za majetkové podíly v bankách ve střední a východní Evropě platil podle Bloombergu v průměru 3,8násobek jejich účetní hodnoty, loni to bylo jen 1,6 procenta. A Sberbank mezi bohaté hráče patří: v letošním prvním pololetí vydělala šest miliard dolarů čistého a výše jejích aktiv – devět bilionů rublů, v přepočtu zhruba 5,5 bilionu korun – se podle Reuters rovná třetině majetku celého ruského bankovního sektoru.

Sberbank se tak možná bude poohlížet například po aktivech belgické KBC, která nyní prodává své dva polské ústavy, Kredyt Bank a Warta. V minulosti se spekulovalo, že bude chtít možná najít nového vlastníka i pro ČSOB.

Expanzi povede Profumo

Je to prý jen začátek ruské bankovní expanze do Evropy. Podle šéfa Sberbank Germana Grefa je ovládnutí Volksbank International jen startem k rozsáhlé expanzi ve východní Evropě i v Turecku, kde se ruská státní banka chce stát jedním z dominantních hráčů. Radit při tom bude nedávná bankéřská hvězda Alessandro Profumo (54), bankéř který 13 let řídil skupinu UniCredit, která pod jeho vedením vyrostla z malé severoitalské banky do podoby silné mezinárodní skupiny se čtyřiceti miliony klientů v Itálii, Německu, Turecku a ve střední a východní Evropě.

UniCredit opustil Profumo pod tlakem akcionářů s odstupným 40 milionů eur loni na podzim. Sberbank je největší ruská banka. Se svou hustou sítí dvaceti tisíc poboček je v mnohých oblastech Ruska jedinou dostupnou bankou. I když svůj původ odvozuje od předrevolučních spořitelen fungujících od roku 1841, současná společnost byla založena v roce 1988 v rámci reorganizace sovětského bankovnictví jako spořitelna sbírající vklady od drobných vkladatelů. V roce 1991 byla přeměněna na akciovou společnost a částečně zprivatizována.

Dále se zaměřovala na drobnou klientelu a vlastnila asi polovinu ruských státních dluhopisů. Po ruské finanční krizi v roce 1998 banka ustupovala od investic do státních dluhopisů a zaměřila se na firemní klientelu, zvláště velké těžařské společnosti. Centrální banka Ruské federace drží v bance dvoutřetinový podíl, zbylé akcie jsou obchodovány na burze.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery