Ukrajina má potenciál, tvrdí šéf skupiny VIG Peter Hagen | E15.cz

Ukrajina má potenciál, tvrdí šéf skupiny VIG Peter Hagen

Peter Hagen
Peter Hagen
• 
ZDROJ: VIG

Tomáš Kňourek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcionáři pojišťovací skupiny VIG se mohou těšit na vyšší odměnu. Vedení firmy navrhne valné hromadě schválit dividendu ve výši 1,4 eura na akcii, což je o deset centů víc než loni. Rakouský holding působící v mnoha zemích střední a východní Evropy včetně Česka si to může dovolit. Loni mu hrubý zisk stoupl o 46 procent na 518 milionů eur. Zisk na akcii tak činí 2,75 eura. Podle šéfa skupiny VIG Petera Hagena se perspektivním trhem stane i Ukrajina.

„Profitujeme z expanze do střední a východní Evropy. Loni představoval podíl našich zastoupení v tomto regionu skoro dvě třetiny celkového zisku,“ sdělil šéf VIG Peter Hagen.

Objem konsolidovaného pojistného se v podstatě nezměnil, činil 9,1 miliardy eur. „A to přes určité problémy v Polsku, Itálii a Rumunsku,“ informoval Hagen. Naopak v Česku se firmě velmi dařilo. Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny dohromady vydělaly 178 milionů eur, v zisku předstihly i Rakousko. VIG v tuzemsku ovládá přes třetinu pojistného trhu.

Podle Hagena bude letos skupina pokračovat ve své konzervativní politice, a to i přes velmi nízké úrokové míry. Analytici považují zveřejněné výsledky za nepatrně negativní. Počítali mimo jiné s vyšším ziskem.

„Prostředí nízkých úrokových sazeb bude negativně ovlivňovat finanční výsledky VIG i letos a nízké investiční výnosy negativně zasahují i hodnotu životního pojištění,“ uvedl hlavní analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora. Akcie VIG v Praze na zprávu o hospodaření reagovaly poklesem skoro o tři procenta.

Peter Hagen: Ukrajina má potenciál

Navzdory občanské válce na východě Ukrajiny vidí šéf skupiny VIG Peter Hagen tento trh jako perspektivní. I přes hrozící ekonomický kolaps země podle něj bude dost příležitostí poskytovat pojištění.

E15: Na Ukrajině panuje pro vaše podnikání složitá situace. Neplánujete na tomto trhu omezit aktivity?

Určitě ne, naše ukrajinské pojišťovny jsou v zisku. Naopak bychom chtěli aktivity rozšířit. Ale v současné době se nenabízí žádná vhodná akvizice. I když už dnes máme pozici relativně významnou. Se čtyřmi procenty je naše skupina dvojkou na tamním trhu.

E15: Podle mnohých Ukrajina míří k ekonomickému kolapsu. Nebojíte se toho?

I na Ukrajině chce spousta lidí například řídit auto, k tomu potřebují přinejmenším povinné ručení. Země má přes 40 milionů obyvatel, a i kdyby naše služby využila desetina z nich, stále je to více než polovina obyvatel Rakouska. Takže se nebojím.

E15: Konflikt přinesl spoustu materiálních škod. Zaplatí je pojišťovny?

Obecně platí, že škody způsobené válečnými konflikty či občanskými nepokoji nelze krýt pojištěním. To je i tento případ. Navíc my působíme zejména na západě země, takže by se nás to nedotklo.

Autor: Tomáš Kňourek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah