Weidmann: Půjčky pro řecké banky porušují tabu financování států | E15.cz

Weidmann: Půjčky pro řecké banky porušují tabu financování států

Šéf německé Spolkové banky Jens Weidmann
Šéf německé Spolkové banky Jens Weidmann
• 
ZDROJ: Chatham House, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nouzové financování řeckých bank prolomilo tabu, které zakazuje měnové financování vlád centrálními bankami. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Podle něj není na centrálních bankách, aby rozhodovaly, kdo má a kdo nemá být členem eurozóny. Rozhodnutí o budoucnosti Řecka v měnovém bloku je podle něj "jasně" v rukou politiků.

Bankovní instituce v silně zadluženém Řecku jsou silně závislé na programu nouzového financování (ELA), který jim nabízí národní centrální banky. Evropská centrální banka (ECB) ale stanoví podmínky a limit tohoto financování. Rozsah programu přitom pravidelně zvyšuje, naposledy tak učinila v úterý, kdy jej zvýšila o 1,1 miliardy eur na 80 miliard eur (2,2 bilionu korun).

„Nemyslím si, že vzhledem k zákazu měnového financování států je v pořádku, když bankám, které nemají přístup na trhy, jsou poskytovány úvěry, které poté financují půjčky jejich vlastního státu, jenž sám nemá na trh přístup,“ řekl Weidmann v rozhovoru pro páteční vydání německého listu. Výňatky z interview Handelsblatt zveřejnil dnes.

Centrální banky nejsou všemocné

Weidmann je členem Rady guvernérů ECB, což je hlavní rozhodovací orgán této instituce. Na otázku, zda by byl připraven toto nouzové financování zastavit, a tím přimět Atény k odchodu z eurozóny, Weidmann odpověděl, že centrální banky nejsou za „složení měnové unie nebo za poskytování podpůrných plateb“ zodpovědné.

Weidmann řekl, že centrální banky nejsou „všemocné“, a vyjádřil obavy z údajně narůstající politizace centrální bank a rostoucích očekávání, která jsou na něj kladena.

Řecko opět v recesi
Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Hrubý domácí produkt Řecka se proti předešlému čtvrtletí snížil o 0,2 procenta, když v předešlých třech měsících klesl o 0,4 procenta.
Zpět na sestupnou dráhu po nadějném vývoji loňského roku vyslaly hluboce zadluženou zemi nové politické otřesy, předčasné volby a protahovaná jednání nové vlády s věřiteli. Tento vývoj podkopal důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku, řekl agentuře Reuters Nikos Magginas, který působí jako hlavní ekonom v National Bank of Greece.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah