Žaloby kvůli špatným hypotékám mohou zakymácet ekonomikou USA | E15.cz

Žaloby kvůli špatným hypotékám mohou zakymácet ekonomikou USA

banky, USA, Wall Street
banky, USA, Wall Street
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velké americké banky čelí novému přívalu žalob kvůli tomu, že před finanční krizí prodávaly cenné papíry kryté špatnými hypotékami. Někteří lidé v oboru se obávají, že případná náhrada škod by mohla pro bilance finančních ústavů znamenat zátěž až 300 miliard dolarů. Informuje o tom deník The New York Times s tím, že konečná výše případného odškodnění by mohla ovlivnit nejen zisky amerických bank, ale i celou ekonomiku.

Banky již při vyrovnání jiných případů souvisejících s krizí na americkém hypotečním trhu uhradily desítky miliard dolarů. Nyní obdržely nové žaloby od regulátorů, státních žalobců, investorů a pojišťoven. Jejich adresáty jsou finanční ústavy jako Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo či Citigroup. Celkem se týkají aktiv v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, která byla krytá hypotékami.

Žalující strany obvykle tvrdí, že banky věděly o tom, že hypoteční úvěry jsou pochybné, což se ukázalo po prasknutí bubliny na americkém trhu s bydlením. Přesto ale související cenné papíry prodávaly svým klientům.
Pokud by žaloby uspěly, finanční ústavy by nemusely mít prostředky na poskytování úvěrů, což by negativně dopadlo na celou americkou ekonomiku.

Banky doufají v mimosoudní smír

Za klíčovou pro další vývoj se považuje žaloba americké vlády, která po 17 bankách požaduje 200 miliard dolarů. Tvrdí přitom, že banky napálily dva obří federální poskytovatele hypoték Freddie Mac a Fannie Mae, když jim prodávaly pochybné cenné papíry.

Banky doufají, že se jim podaří přimět soud, aby žalobu odmítnul. Vláda podle nich se svým nárokem příliš dlouho čekala. Některé banky se prý ale zároveň snaží s úřady dohodnout na vyrovnání. Věc by se tak nakonec před soudem nemusela vůbec objevit a mohla by skončit smírem.

Problémy banky hasí na několika frontách

Newyorský deník připomíná, že americké banky po finanční krizi čelí problémům na několika frontách. Jde například o novou regulaci či vyšetřování některých velkých finančních ústavů kvůli podezření z manipulace s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou. Ze žalob kvůli hypotékám by je ale mohla bolet hlava nejvíce.

„Celý Wall Street prakticky odmítl zabývat se skutečnými náklady žalob, kterým čelí. Skutečná výše možných nákladů na ně je přitom strašidelná,“ podotkl Christopher Wallen ze společnosti Tangent Capital Partners.

Pod velkým tlakem je Bank of America

V nejvíce ošidné situaci je Bank of America, která pohltila společnost Countrywide Financial, jež poskytovala pochybné hypotéky. Banka už loni zaplatila 2,5 miliardy dolarů za odkup špatných hypoték od Fannie Mae a Freddie Mac a 1,6 miliardy dolarů za odkup hypotečních úvěrů od společnosti Assured Guaranty, která pojišťovala hypoteční cenné papíry. Nyní ale finanční ústav čelí federální žalobě požadující další odškodné za tento neprůhledný způsob, jakým Countrywide v minulosti poskytovala úvěry. Mohlo by opět jít o miliardovou částku.

Banka již navíc v minulosti souhlasila s tím, že kvůli špatným hypotékám vyplatí investorům 8,5 miliardy dolarů. Vyrovnání ale v současnosti uvázlo na mrtvém bodě, protože se investorům nezdála jeho výše. Právníci zastupující investory se také nyní chtějí zaměřit na další banky.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah