Německo dál uniká deflaci, spotřebitelské ceny pokračují v mírném růstu | E15.cz

Německo dál uniká deflaci, spotřebitelské ceny pokračují v mírném růstu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dennis Skley via Flickr (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Meziroční míra inflace v Německu v březnu činila 0,3 procenta, a zvýšila se tak z únorových 0,1 procenta. Potvrdily to konečné údaje spolkového statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.

Úřad rovněž potvrdil, že podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se ceny v Německu meziměsíčně zvýšily rovněž o půl procenta. Meziročně stouply o 0,1 procenta.

Inflace v Německu se v únoru podle národního měření vrátila ze záporného pásma mírně do plusu. V lednu největší ekonomika eurozóny poprvé od roku 2009 sklouzla do cenové deflace, a to zejména kvůli výraznému zlevnění benzinu.

Celá eurozóna se do deflace dostala již loni v prosinci a podle předběžných údajů statistického úřadu Eurostat v ní setrvala také v březnu. Meziroční pokles cen nicméně zpomalil na 0,1 procenta z únorových 0,3 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) v březnu v rámci snahy podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tištění nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. ECB tak hodlá do ekonomiky minimálně do září příštího roku měsíčně pumpovat kolem 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Ilona Švihlíková: Kvantitativní uvolňování - boj proti deflaci, nebo měnová válka?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah