Avonu k licenci v Číně pomohly úplatky, nyní bude muset platit v USA | E15.cz

Avonu k licenci v Číně pomohly úplatky, nyní bude muset platit v USA

Výcvikové centrum Avon
Výcvikové centrum Avon
• 
ZDROJ: Jim Henderson, CC0 1.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Avon zaplatí ve Spojených státech 135 milionů dolarů (tři miliardy korun) za urovnání obvinění souvisejících s podplácením čínských vládních činitelů. Avon je největším přímým prodejcem kosmetiky na světě.

Čínská divize společnosti podle americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v letech 2004 až 2008 věnovala čínským vládním činitelům dárky v hodnotě osm milionů dolarů, aby si zajistila licenci pro přímý prodej. Dárky zahrnovaly například luxusní zboží od firem Louis Vuitton, Gucci či Tiffany.

Čína v roce 1998 přímý prodej zakázala, o několik let později se však rozhodla tento zákaz zrušit. Avon se stal v roce 2006 prvním podnikem, který získal licenci pro přímý prodej na čínském trhu.

„Čínská divize Avonu zaplatila miliony dolarů vládním činitelům, aby obdržela licenci pro přímý prodej a získala náskok před konkurencí. Pro firmu to znamenalo značný finanční přínos,“ uvedl Komise pro cenné papíry a burzy. Divize Avon China se podle agentury AP k uplácení přiznala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah