Enterprise Investors do Pivovarů Lobkowicz nevstoupí | E15.cz

Enterprise Investors do Pivovarů Lobkowicz nevstoupí

Pivo Lobkowicz
Pivo Lobkowicz
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Viktor Fiala; Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Majoritní vlastníci skupiny Pivovary Lobkowicz Group (PLG) se nedohodli se společností Enterprise Investors na prodeji podílu v přední domácí pivovarské skupině. Pivovary Lobkowicz loni v létě uvedly, že fond spravovaný Enterprise Investors zahájil prověrku pivovarské skupiny a má zájem o koupi podílu ve firmě.

„Pivovary Lobkowicz Group (PLG) tímto oznamuje, že na základě informací jim poskytnutých, byla jednání mezi majoritními vlastníky PLG a fondem řízeným Enterprise Investors jako potenciálním kupcem podílu ve Společnosti ukončena,“ uvedl dnes manažer pivovarů Petr Božoň. Původně zamýšlená transakce se tedy neuskuteční.

Nadpoloviční většinu akcií skupiny vlastnil koncem loňského roku prostřednictvím firmy Palace Capital podnikatel Martin Burda. Zhruba čtvrtinovým vlastníkem byl přes firmu Go solar finančník Gregorz Hóta. Firma koncem loňského května vstoupila na pražskou burzu. Přibližně pětinu akcií získali v rámci emise noví investoři. Předseda představenstva Zdeněk Radil měl v závěru roku tři procenta, podnikatelka Eva Kropová setinu procenta akcií.

V pětici největších pivovarnických firem

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora. Firmě podle předběžných neauditovaných výsledků vzrostly loni meziročně tržby o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy korun, o 4,7 procenta více než v předchozím roce.

Enterprise Investors je jednou z největších společností spravujících fondy private equity a rozvojového kapitálu ve střední a východní Evropě. Od svého vzniku v roce 1990 vytvořila osm fondů s celkovou hodnotou přesahující dvě miliardy eur. Tyto fondy dosud investovaly 1,6 miliardy eur do 133 společností z různých odvětví a ukončily 106 investic s celkovým hrubým výnosem ve výši téměř 2,2 miliardy eur.

Enterprise Investors investují do větrné energie

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah