Modigliani vstoupil do nejvyšší aukční ligy | E15.cz

Modigliani vstoupil do nejvyšší aukční ligy

Dílo nazvané Nu couché ze širšího cyklu aktů z roku 1917 patří k nejčastěji reprodukovaným obrazům.
Dílo nazvané Nu couché ze širšího cyklu aktů z roku 1917 patří k nejčastěji reprodukovaným obrazům.
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dílo italského malíře Amedea Modiglianiho Ležící akt se v newyorské aukční síni Christie’s prodalo za 170,4 milionu dolarů. To je dosud nejvyšší cena za obraz tohoto autora. Zároveň jde o druhý nejdražší obraz v historii prodaný v aukci. Za rekordem Alžírských žen od Pabla Picassa z května zaostal o devět milionů dolarů.

Dosažená cena odborníky překvapila. Aukční dům, který si z konečné ceny ukousne 18 milionů dolarů, odhadoval cenu maximálně na sto milionů. O obraz soupeřila šestice zájemců (většina po telefonu), až byl obraz prodán čínskému miliardáři Liou I-čchienovi. Ten se svou manželkou založil v Šanghaji dvě muzea umění – Long Museum Pudong a Long Museum West Bund.

Liou, který stejně jako řada dalších čínských miliardářů neměl v mládí vůbec nic, se rád obklopuje nejhonosnějšími věcmi včetně tradičního čínského nábytku a čínskými či světovými uměleckými předměty. Jako teenager opustil školu, aby mohl jít prodávat kabelky. Později pracoval v Šanghaji jako řidič taxi. K majetku přišel obchodováním na čínské burze v atmosféře „Divokého západu“ v devadesátých letech minulého století.

Do světových médií se Liou dostal loni na jaře, když koupil císařský čajový šálek z období dynastie Ming za 36 milionů dolarů. Letos v červenci šokoval uměleckou veřejnost, když z téhož šálku pil čaj.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah