NKÚ: Stát kvůli online sázení přichází o 600 milionů ročně | E15.cz

NKÚ: Stát kvůli online sázení přichází o 600 milionů ročně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/Martin Sterba

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dozor nad loteriemi je neúčinný a neefektivní. Prohlásil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který spočítal, že kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun. Úřad také podal trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za informační systém pro státní dozor. Problémem je 24 let starý zákon, reagovalo ministerstvo financí.

Celkové roční příjmy z odvodů za loterie se v letech 2010 až 2013 pohybovaly od 5,4 do 8,3 miliardy korun, uvedl kontrolní úřad. Sázení na internetu podle něj nelegálně provozuje řada společností, které ale ze svých zisků nedělají odvody. „Ministerstvo financí ani finanční úřady dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly,“ upozornil NKÚ.

Ministerstvo chystá nový zákon

Podle ministerstva bude nový zákon umožňovat provozování hazardních her právnickým osobám se sídlem v jiném členském státě EU. „Tímto je očekáván zvýšený výnos odvodů do státního rozpočtu minimálně ve výši jedné miliardy korun,“ uvedlo ministerstvo. Nový loterijní zákon po vypořádání připomínkových řízení předloží resort vládě.

Ministr financí Andrej Babiš dnes prohlásil, že dosavadní ministři financí s hazardem nic nedělali. „Hazard zde neplatil daně. Myslím, že pan náměstek (Ondřej) Závodský začal proti němu účinně bojovat. Objevili se již první výsledky, když jsme zadrželi peníze z nelegálního hazardu,“ uvedl. Nový zákon by měla podle Babiše vláda projednat v září nebo říjnu.

Nynější systém správy a kontroly odvodů za loterie je neefektivní, neúčinný a administrativně náročný, uvedl NKÚ. Jednou z hlavních příčin výpadků příjmů veřejných rozpočtů jsou podle něj nevyhovující zákony a technické standardy ministerstva financí. NKÚ poukázal na to, že odvody z provozování loterií ve výši 22 procent v Česku nedosahují úrovně v jiných zemích a například na Slovensku jsou vyšší o sedm procentních bodů.

Ministerstvo uvedlo, že připravuje technické řešení „centrálního monitorovacího systému“, který bude založen na sběru a archivaci provozovateli povinně přenášených herních a finančních dat. Orgány správního dozoru tak získají dálkový, nepřetržitý a zabezpečený přístup k průběžné kontrole. „Systém, který bude ve správě ministerstva financí, bude zároveň využíván správcem odvodů, čímž bude zaručena maximální efektivita a průkaznost správnosti finančních dat ve vztahu k provozovaným hazardním hrám,“ uvedl mluvčí resortu Radek Ležatka.

NKÚ: Systém státního dozoru v podstatě nepracuje

Trestní oznámení NKÚ podal kvůli výdajům za poradenské a právní služby, hlavně za informační systém pořízený ministerstvem financí na podporu státního dozoru. Systém stál 2,7 milionu korun, ale jeho cena se dodávkami zadanými bez otevřené soutěže postupně zvýšila na desetinásobek. Systém přitom podle kontrolního úřadu nelze efektivně využít a některé jeho funkce ministerstvo nevyužívalo, přestože za ně zaplatilo. „NKÚ také ohlásil příslušným finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 33 milionů korun,“ uvedl.

NKÚ také zmínil, že finanční úřady nemají podklady pro ověření údajů v odvodových přiznáních, která podávají provozovatelé hracích automatů. Nemají totiž od ministerstva financí a obcí přesné a úplné informace o počtech provozovaných automatů. „Chybovost systému správy odvodů dokládá fakt, že jen u malého kontrolovaného vzorku 74 odvodových přiznání kontroloři našli nesrovnalosti ve výši 68 milionů korun, které pramenily z rozdílů v údajích o povolených a o přiznaných automatech,“ uvedl NKÚ.

Upozornil také na to, že kontroloři nezjistili ani jeden případ, kdy by ministerstvo financí zrušilo povolení provozovat hrací automat kvůli porušování pravidel. Někteří provozovatelé přitom podle NKÚ porušili předpisy víc než padesátkrát, a tři dokonce víc než stokrát. Ministerstvo prý také nemá žádné informace o tom, jak státní dozor vykonávají obce.

Provozovatelé loterií a sázek musí odvádět z hrubých výher 20 procent. Vedle toho je ještě stanovena pevná sazba pro provozovatele hracích přístrojů a dalších technických herních zařízení. Dále musí platit 19procentní daň z příjmu. Letošní odvody z loterií k 15. srpnu činily podle údajů finanční správy přes 1,2 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.