Policie šetří brněnskou ČOI, vietnamští trhovci prý upláceli kontrolory | E15.cz

Policie šetří brněnskou ČOI, vietnamští trhovci prý upláceli kontrolory

Vietnamská tržnice, ilustrační foto
Vietnamská tržnice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Slama, Sedmicka

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kriminalisté se budou zabývat činností České obchodní inspekce (ČOI) pro Jihomoravský a Zlínský kraj se sídlem v Brně kvůli podezření z korupce. Kontroloři podle žalobců například za úplatky promíjeli pochybení vietnamských trhovců. Údajně jim Vietnamci dávali zboží nebo platili obědy. Na možnou korupci poukázali sami pracovníci inspekce.

Podle brněnského státního zástupce Jana Petráska jsou tři okruhy, v nichž mohli někteří pracovníci ČOI pochybit. Zřejmě vědomě nenavštěvovali vybrané provozovny, dále od trhovců patrně brali úplatky a promíjeli jejich pochybení. Je nutné prověřit informace, podle nichž kontroloři sice vykázali, že prověřili některé obchodníky, ale kontrola se vůbec nekonala.

Podezřelých je více, jasnější podezření je zatím u dvou, uvedl Petrásek. Doplnil, že na možné pochybení úřadu poukázal nejprve jeden z jeho pracovníků, k němuž se přidali další. Ředitelka ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj Tatiana Neuhybelová věc nechce jakkoli komentovat.

„Trestní oznámení sice nemáme, ale podnětů je dost na to, abychom je prověřili. Samozřejmě bude nutné odlišit, nakolik jde o trestnou činnost a nakolik o jakousi kritiku činnosti úřadu,“ doplnil státní zástupce. Kdy vyšetřování skončí, to netuší.

Vietnamcům se nechce svědčit

O případu dnes ráno informoval Český rozhlas - Radiožurnál, který vychází ze svědectví některých inspektorů. Vietnamští obchodníci jsou už podle inspektorů na systém úplatků naučení, svědčit proti pracovníkům ČOI se jim ale nechce.

„Oni si nebudou nikde stěžovat. Oni mají strach, protože jim vyhrožují, že pojedou zpátky do Vietnamu, že dostanou sto tisíc pokutu…,“ popsala svou zkušenost jedna z brněnských inspektorek. Několik kontrol si spolu s dalšími kolegy nahráli na skrytý mikrofon, aby potvrdili svá slova.

Vietnamci na nahrávkách přiznávají, že kromě peněz dávali inspektorům i zboží, boty nebo oblečení, nebo jim zaplatili oběd, uvedl Radiožurnál.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.