Protikorupční policie řeší miliardové tendry na svoz odpadu v Praze | E15.cz

Protikorupční policie řeší miliardové tendry na svoz odpadu v Praze

Protikorupční policie řeší miliardové tendry na svoz odpadu v Praze
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Podhora

ČTK

Protikorupční policie na základě trestního oznámení vyšetřuje okolnosti týkající se miliardových zakázek na svoz odpadu v Praze a snahu města o akvizici Pražských služeb za stovky milionů. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality si vyžádali podklady týkající se rozhodnutí pražské rady z roku 2012 a začátku roku 2013.

Má jít o materiály, které připravoval a radě předkládal tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). Už loni v létě v sídle Pražských služeb zasahoval jiný útvar policie, detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Policie se k tomu tehdy odmítla vyjádřit. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že si vyžádali smlouvy z let 2008 až 2010.

Hlavní město má dlouhodobé problémy se zajištěním svozu odpadu. Původně mělo uzavřenou desetiletou smlouvu s Pražskými službami. Smlouva skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušila. Od té doby spolupráci s Pražskými službami několikrát prodloužila.

Bez výběrového řízení

Naposledy loni na podzim získala firma roční zakázku za více než miliardu. I k ní si detektivové vyžádali podklady. Praha tehdy zakázku přidělila, i když dlouhodobě tvrdí, že hodlá vypsat otevřenou soutěž. Loni v listopadu zastupitelé schválili vypsání čtyřletého tendru v hodnotě 4,4 miliardy korun bez DPH. Otevřené výběrové řízení ale dosud vypsáno nebylo.

Detektivové se zajímají i o usnesení týkající se plánované akvizice Pražských služeb. Praha už několik let usiluje o odkup zhruba šestinového podílu, který v Pražských službách vlastní společnost Northward Holding. Ta ji před časem koupila od skupiny Natland. Podle posledních informací by město mělo za akcie zaplatit kolem 700 až 800 milionů. Praha v Pražských službách nyní ovládá asi 77 procent akcií.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!