Lesy ČR vykázaly za pololetí hrubý zisk přes čtyři miliardy | E15.cz

Lesy ČR vykázaly za pololetí hrubý zisk přes čtyři miliardy

Těžba dřeva
Těžba dřeva
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí vytvořil hrubý zisk 4,01 miliardy korun. Za stejné období loni to bylo 3,91 miliardy. Podnik plánuje za celý letošní rok hrubý zisk před zdaněním 5,04 miliardy korun. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

LČR za vlastní výrobky a služby utržily v prvním pololetí 6,71 miliardy korun, za prvních šest měsíců roku se vytěžily čtyři miliony metrů krychlových dříví. Celkem by měly tržby za vlastní výrobky a služby dosáhnout letos 11,27 miliardy korun. Předpokládaná těžba je vyčíslena na 7,67 milionu metrů krychlových dříví.

Generální ředitel LČR Daniel Szórád uvedl, že podle předpokladů by podnik měl letos do státního rozpočtu odvést téměř 8,3 miliardy korun. Například v dubnu měl podnik k dispozici asi 14 miliard korun volných peněz, za rezervní minimum podnik považuje čtyři miliardy korun. LČR loni a předloni do státního rozpočtu odvedly celkem 12,5 miliardy korun.

K rekordním výsledkům pomohly rezervy

Lesy ČR loni vykázaly rekordní hrubý zisk 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy. Čistý zisk stoupl na 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy. Růst zisku podle ekonomického ředitele LČR Karla Buchty ovlivnilo kromě zvýšení výkonnosti podniku také využití téměř dvoumiliardové finanční rezervy. Lesy ČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesa a pečují také o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků.

Daniel Szórád: Chceme, aby zakázky Lesů byly dostupné i menším podnikatelům

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah