Vejce podražila o 100 procent, před Velikonocemi hrozí nedostatek | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vejce podražila o 100 procent, před Velikonocemi hrozí nedostatek

Vejce podražila o 100 procent, před Velikonocemi hrozí nedostatek
Cena vajec se od začátku roku zdvojnásobila. Obchodníci se dál potýkají s jejich nedostatkem a některým z nich dodavatelé posílají pouze zlomek obvyklého množství.
• 

ČTK

Cena vajec se od začátku roku už zdvojnásobila. Obchodníci se dál potýkají s jejich nedostatkem a některým z nich dodavatelé posílají pouze zlomek obvyklého množství.

V Česku i celé Evropské unii po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny, která je nyní ve srovnání se začátkem roku až dvojnásobná. Například dodávky vajec do hypermarketů Globus v těchto dnech klesly na úroveň 20 až 30 procent původního množství. „Ve všech našich hypermarketech jsme zachovali šíři nabídky vajec. Ne vždy se nám ale podaří nabízet zákazníkům veškeré druhy balení,“ řekl mluvčí prodejen Globus Libor Tomáš.

S nižšími dodávkami vajec se letos potýká také obchodní řetězec Tesco. „Situaci se nám daří postupně stabilizovat,“ uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Vejce na pultech tuzemských obchodů od začátku letošního roku, kdy EU zpřísnila pravidla pro chov slepic, kvůli jejich nedostatku výrazně podražila. „Od prosince 2011 se nákupní cena vajec zvýšila dvojnásobně a od toho se odvíjí i naše prodejní cena,“ podotkl Tomáš. Například v prodejnách Tesco vzrostla cena jednoho vejce z 2,3 koruny na konci ledna až na 4,9 koruny. V supermarketech a hypermarketech Albert se cena krabičky s deseti vejci velikosti M zvýšila z lednových 24,9 koruny na 39,9 koruny.

Mezi českými zákazníky už kvůli prudkému růstu cen a stále častějším zprávám o problémech se zásobováním trhu zřejmě začala panovat nervozita a někteří obchodníci hlásí zvýšenou poptávku po vejcích. „Evidujeme ji hlavně v regionech, kde se v jiných obchodních řetězcích vejce sehnat vůbec nedala,“ uvedl Tomáš.

Nedostatek vajec se na trhu navíc objevil krátce před velikonočními svátky, kdy každoročně prudce roste poptávka po vejcích. Na dotaz, zda budou mít dostatek vajec a jaká bude jejich cena, obchodníci zatím odpovídají jen velmi opatrně. „O stoprocentním obnovení dodávek intenzivně jednáme s našimi dodavateli a máme přislíbeno, že k němu dojde v nejbližší době,“ uvedla Karasová. Podle Tomáše jsou ale jednání složitá. „S dodavateli se snažíme samozřejmě dohodnout, ale situace je taková, že mnoho prostoru pro vyjednávání nám dodavatelé neposkytují,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!