Auta bez ABS, airbagů a katalyzátorů. Ruská výroba se vrací do minulého století | e15.cz

Auta bez ABS, airbagů a katalyzátorů. Ruská výroba se vrací do minulého století

Filip Kůžel

Filip Kůžel

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

V Rusku se množí dopady odchodu světových firem. Vláda proto na základě tlaku automobilek upravila legislativní rámec pro výrobu nových vozů. Podle nařízení č. 855 ze dne 12. května 2022 „mohou firmy odmítnout součástky, které jsou kvůli sankcím nedostupné.“ V praxi to znamená razantní snížení požadavků na bezpečnost a ekologii.

Nařízení zásadně uvolňuje požadavky na nárazové zkoušky. Jinými slovy: Rusko zlegalizovalo výrobu aut bez ABS, ESP, airbagů, předpínání bezpečnostních pásů a třeba i systému nouzového varování ERA-GLONASS.

Moskvič Elite: Připomínka auta

Video se připravuje ...

Na frak dostane také ekologie. Od roku 2016 v Rusku platila minimálně norma Euro 5, teď se mohou výrobci vrátit k normě Euro 0, která platila mezi lety 1988 a 1992. Rusko se tak s požadavky na ekologické parametry nových aut vrací hluboko do minulého století, do doby bez katalyzátorů a elektronicky řízeného spalování.

Zatím jde o dočasné opatření platné do 1. února 2023, ale pokud bude potřeba, prodlouží se. Ruská média zprávu tlumočí jako výhodu – bez drahé „zápaďácké“ výbavy budou auta levnější.

Další články ze světa techniky najdete zde >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah