Černohorcům dochází trpělivost se Škodou Praha | E15.cz

Černohorcům dochází trpělivost se Škodou Praha

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stavba uhelné elektrárny Pljevlja II se zpožďuje. Velkou zakázku loni vyhrála společnost Škoda Praha, vázne ale financování.

Původně se počítalo s penězi od České exportní banky a státní pojišťovací agentury EGAP. Úvěr se ale nepodařilo dohodnout a Černohorci nyní urgují začátek projektu.

„Nemůžeme věčně čekat na Škodu Praha, až najde investora. Jen ztrácíme čas. Potřebujeme definovat reálný termín, kdy vláda a EPCG (státní energetická společnost, pozn. red.) vstoupí do realizace projektu s vlastními prostředky,“ řekl vlivný poslanec černohorského parlamentu Vujica Lazović, který se dlouhodobě angažuje v energetické politice balkánského státu.

Černohorská, státem majoritně vlastněná společnost EPCG již dříve uvedla, že generální dodavatel musí najít financování až na 85 procent nákladů projektu. „Jednání o zajištění financování jsou nyní v pokročilé fázi,“ uvedl Roman Gazdík, tiskový mluvčí skupiny ČEZ, do které společnost Škoda Praha patří.

Česká společnost vyhrála v září výběrové řízení, kterého se účastnilo devět zájemců. V závěrečném výběru Škoda Praha porazila dva čínské konkurenty – společnosti CMEC a Hubei-Powerchina.

Náklady na stavbu druhého bloku elektrárny s výkonem přes 250 megawattů jsou odhadovány v přepočtu na 9,5 miliardy korun. Hnědouhelná elektrárna Pljevlja je v současnosti největším energetickým zařízením v Černé Hoře a pokrývá přes čtvrtinu spotřeby země. První blok byl spuštěn v roce 1982. V provozu by měl být nejméně do roku 2025, dokdy má být postaven blok druhý.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah