Český průmysl si vybojoval úlevy z plateb na obnovitelné zdroje | e15.cz

Český průmysl si vybojoval úlevy z plateb na obnovitelné zdroje

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas lazek, Mlada fronta

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velké české průmyslové firmy budou zvýhodněny při odvodech na obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž po vzoru Německa připravuje systém takzvaných kapacitních plateb, který by měl zlepšit konkurenceschopnost českých firem. Ty si dlouhodobě stěžují, že platí mnohonásobně vyšší poplatky než srovnatelné podniky právě v Německu.

Maximální výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie, který je vybírán od zákazníků jako součást regulované složky cen elektřiny, letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu. Loni to bylo 583 korun za megawatthodinu. Průmyslníci dlouhodobě upozorňují na to, že tyto poplatky firmy neúměrně zatěžují.

Generální ředitel strojírenské společnosti Vítkovice Jan Světlík řekl, že český podnik, který za rok odebere 150 gigawatthodin elektřiny, zaplatí na obnovitelné zdroje energie 2,5 milionu eur (přibližně 68,8 milionu korun). Stejnou firmu v Německu to podle něj stojí jen 75 tisíc eur (zhruba dva miliony korun). „Platí třiatřicetkrát míň. Samozřejmě to je obrovský handicap, kdy se s tím těžko vyrovnáváme, a samozřejmě pak těžko docilovat nějakých rozumných rentabilit,“ řekl Světlík.

Takzvané kapacitní platby by podle MPO měly zohlednit podniky, které spotřebovávají stejné množství energie kontinuálně, tedy bez ohledu na čas. „Inspirace je Německem, ale v této chvíli nejsem schopen říci konkrétní podobu toho modelu. Na něm se teď pracuje. Ale jde o to, aby v podstatě byly více konkurenceschopné a ta cena byla akceptovatelnější, než je dnes,“ řekl na konferenci Strojírenství Ostrava 2014 ředitel sekce průmyslu MPO Eduard Muřický.

Deset největších plátců na obnovitelné zdroje v roce 2013 (v milionech Kč)
České dráhy 682
Unipetrol 641,5
ArcelorMittal Ostrava 577
Třinecké železárny 398,4
OKD 397
Agrofert Holding 349,8
Škoda Auto 341,6
Linde Gas 270
Spolana 234,9
Vítkovice Machinery Group 200,1

Zdroj: týdeník Ekonom, Sdružení velkých spotřebitelů energie

Kapacitní platby by se podle něj týkaly jen úzkého okruhu podniků, které mají vysokou energetickou náročnost. „Neznamená to, že to bude pro každý český podnik, to v žádném případě. Jsou to náročné výroby typu ocelářství, chemický průmysl a tak dále,“ řekl Muřický. Řádově podle něj půjde o desítky až stovky podniků.

Světlík přivítá, když budou mít české podniky stejné podmínky jako jejich německá konkurence a němečtí klienti. „Je úplně jedno, kolik to je, je důležité, ať je to stejné. Němci, si myslím, mají líp spočítané koncepce než my, a když se zařídíme podle německého modelu, já budu jenom spokojený,“ řekl Světlík.

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah