CzechInvest: Přímé investice od vstupu do unie dosáhly 415 miliard | e15.cz

CzechInvest: Přímé investice od vstupu do unie dosáhly 415 miliard

Továrna Hyundai v Nošovicích
Továrna Hyundai v Nošovicích
• 
ZDROJ: Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přímé investice, které od vstupu Česka do Evropské unie zprostředkovala agentura CzechInvest, dosáhly výše 415 miliard korun a podpořily vznik víc než 145 tisíc pracovních míst. Mezi největší investory patří firmy Hyundai, Mondi Packaging Paper Štětí, Volkswagen a Daikin Industries. Vyplývá to z údajů CzechInvestu.

Nejvíc peněz přiteklo do Česka v roce 2006, kdy se rozhodla vybudovat továrnu v Nošovicích automobilka Hyundai. Jednalo se o částku 94 miliard korun. O rok později se změnil systém investičních pobídek. Zkrácení doby pro čerpání slevy na dani z příjmů právnických osob z deseti na pět let v kombinaci s nastupující globální ekonomickou krizí způsobilo značný pokles počtu i objemu investic.

„K mírnému zlepšení došlo až v roce 2011, kdy se začala zotavovat ekonomika v ČR i v zahraničí. Začala se ale rovněž výrazně měnit struktura investic, místo nových projektů začaly převažovat expanze stávajících investorů,“ uvedla mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková.

Investice táhly ekonomiku

Příliv přímých zahraničních investic byl podle ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška tím hlavním, co táhlo růst české ekonomiky v letech 2003 až 2007. Tento příliv začal s předstihem před vlastním vstupem země do EU a postupně měnil formu.

„Největší přínos mají zahraniční investice v době, kdy zvyšují produkční kapacitu ekonomiky, což pro Česko platilo právě v uvedeném období. V následné fázi dochází ve větší míře k reinvesticím dosažených zisků a klesá podíl nově vložených peněz,“ doplnil Sobíšek.

Pět největších zahraničních investic od roku 2004
Investor Sektor Země původu Investice v mld. Kč Rok
Hyundai Motor Company výroba dopravních prostředků Jižní Korea 30 2006
Mondi Packaging Paper Štětí ostatní Nizozemí 8,396 2007
Volkswagen výroba dopravních prostředků Německo 6,121 2004
Daikin Industries strojírenský Japonsko 3,765 2004
Robert Bosch výroba dopravních prostředků Německo 3,232 2004

Zdroj: CzechInvest

V červenci 2012 příliv zahraničích investic podpořila novela zákona o investičních pobídkách, která prodloužila období, po které bylo možné čerpat investiční pobídky, zpět na 10 let, umožnila čerpat pobídky technologickým centrům a centrům strategických služeb a zavedla tzv. strategickou investiční akci.

„V roce 2013 pokračoval trend z druhé poloviny roku 2012 a CzechInvest přijal rekordní množství žádostí o investiční pobídky, a to i z toho důvodu, že na základě rozhodnutí Evropské komise bude od poloviny roku 2014 míra podpory snížena ze 40 na 25 procent. Řada investorů proto chtěla stihnout ještě stávající podmínky,“ dodala Tomíčková.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah