Ericsson žádá zákaz dovozu výrobků Samsung do USA | E15.cz

Ericsson žádá zákaz dovozu výrobků Samsung do USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédský dodavatel telekomunikačních zařízení Ericsson požádal americké úřady, aby zablokovaly dovoz výrobků jihokorejské společnosti Samsung do Spojených států. Ericsson tvrdí, že výrobky Samsungu porušují jeho patenty.

Firma, podle jejích údajů sítěmi Ericsson prochází přes 40 procent světové mobilní komunikace, již minulý týden Samsung ve Spojených státech zažalovala kvůli porušování patentů. „Požadavek na zákaz dovozu je součástí tohoto procesu. Naším cílem není zákaz dovozu. Naším cílem je, aby Samsung podepsal licenční dohody s rozumnými podmínkami,“ řekl mluvčí Ericssonu.

Samsung uvedl, že se hodlá proti žalobě bránit. Tvrdí, že Ericsson požaduje příliš vysoké licenční poplatky.

Spor se podle Ericssonu týká patentovaných technologií, jež jsou nezbytné pro některé telekomunikační a síťové standardy používané ve výrobcích Samsungu, i několika dalších patentovaných vynálezů, které jsou častou součástí spotřební elektroniky.

Provozovatelé mobilních sítí čelí neochotě zákazníků platit vyšší licenční poplatky, ačkoli kvůli nástupu chytrých mobilních telefonů rychle roste objem přenášených dat, čímž rostou i náklady na budování sítí. Podle dat Ericssonu bude v roce 2018 na síť napojeno 3,3 miliardy chytrých mobilů.

Samsung je největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Firma vede od loňského dubna řadu právních sporů s americkým konkurentem Apple ohledně patentů souvisejících s chytrými mobilními telefony a počítačovými tablety. Právní bitvu odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

V srpnu rozhodl soud ve Spojených státech, že Samsung musí Applu zaplatit odškodné 1,05 miliardy dolarů (přes 20 miliard korun) za zneužití patentů k telefonům iPhone a tabletům iPad.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah