Fiatu chybí domácí zákazníci, možná zavře další italskou továrnu | E15.cz

Fiatu chybí domácí zákazníci, možná zavře další italskou továrnu

Fiat 500L
Fiat 500L
• 
ZDROJ: Fiat

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská automobilka Fiat, potýkající se s nízkou poptávkou na domácím trhu, plánuje uzavření další továrny na Apeninském poloostrově. Nedávno přitom firma ukončila výrobu v sicilské automobilce.

Podle odhadu Fiatu zůstane evropská poptávka po automobilech slabá i v následujících dvou až třech letech. Firma je silně závislá na domácím trhu, který je mezi těmi, na něž nejvíce dopadá současná krize eurozóny.

Firma bojující s nadvýrobou se proto musí zbavit nejméně jedné továrny. Podle šéfa koncernu Fiat Sergia Marchionneho je jedinou nadějí na zachování všech italských závodů americký trh. Pokud pro něj nezačnou vyrábět i italské továrny, musí jedna z nich skončit.

Náklady se firma snaží snížit i jinak. 5000 zaměstnanců turínské centrály Fiatu dostalo nucenou čtrnáctidenní dovolenou, koncern také pře časem oznámil, že sníží investice do vývoje a tím oddálí uvedení nových modelů. Ušetří se tak přibližně 500 milionů eur.

Úspory zavádí také divize užitkových vozidel Fiat Industrial. Pod ní spadající automobilka v pondělí oznámila, že uzavře pět svých evropských továren.

V prvním čtvrtletí letošního roku Fiat bez své dceřiné automobilky Chrysler vykázal ztrátu 273 milionů korun. Díky výsledkům americké automobilky, která se v průběhu krize ocitla na pokraji bankrotu odvráceného jen díky státní pomoci, se ale celý koncern dostal do zisku.

O snížení nákladů kvůli nízkému odbytu se pokoušejí i další automobilky. Peugeot oznámil propuštění až deseti tisíc zaměstnanců. Továrna koncernu Ford v Kolíně nad Rýnem v dubnu zavedla takzvanou kurzarbeit a závodu Opelu v Bochumi hrozí zánik.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah