Gazprom loni zpětinásobil zisk, pomohl mu slabý rubl | e15.cz

Gazprom loni zpětinásobil zisk, pomohl mu slabý rubl

Gazprom
Gazprom
• 
ZDROJ: Gazprom

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský plynárenský gigant Gazprom vloni téměř zpětinásobil čistý zisk na 787 miliard rublů (zhruba 290 miliard korun) ze 159 miliard rublů v předchozím roce. Vyplývá to z konsolidovaných hospodářských výsledků. Gazprom loni těžil především ze slabého kurzu rublu a z růstu prodeje zemního plynu do Evropy.

Celkové tržby společnosti stouply o téměř devět procent na více než šest bilionů rublů. Dodávky plynu do Evropy, které se na celkových příjmech podniku podílejí téměř dvěma třetinami, se zvýšily o osm procent. K jejich růstu přispěly nižší ceny suroviny, napsala agentura Reuters.

Ruský rubl v loňském roce v důsledku levnější ropy a západních sankcí oslabil o zhruba 40 procent. Slabší domácí měna sice po přepočtu zvýšila hodnotu zahraničních příjmů společnosti, současně však měla negativní dopad na čistý dluh podniku. Ten loni stoupl o 26 procent na více než dva biliony rublů.

Ruský monopol

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Společnost již začátkem dubna zveřejnila nekonsolidované výsledky za loňský rok založené na ruských účetních standardech. Podle těch se čistý zisk bez zahrnutí dceřiných podniků více než zdvojnásobil na 403,5 miliardy rublů. Dnešní konsolidované výsledky jsou sestaveny podle mezinárodních účetních standardů IFRS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery