Gazprom zvýšil plán investic na více než bilion rublů | E15.cz

Gazprom zvýšil plán investic na více než bilion rublů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruský vývozce zemního plynu Gazprom zvýšil objem plánovaných investic na letošní rok na více než bilion rublů, zhruba 527 miliard korun. Je to o téměř čtvrtinu víc, než se počítal v předešlém investičním programu. Nad Gazpromem má kontrolu ruská vláda.

Program investic Gazpromu na letošní rok počítá podle agentury Reuters s částkou 1,026 bilionu rublů, což je o 220 miliard rublů víc než v předešlém plánu.

Na kapitálové výdaje podnik letos hodlá vydat 816,6 miliardy rublů, což je o 115,5 miliardy rublů víc, než se počítalo dosud.

Gazprom chce více investovat do projektů přepravy plynu a těžby. Je mezi nimi také projekt plynovodu Síla Sibiře, kterým má proudit ruský plyn do Číny, a projekt plynovodu South Stream, který má přivádět ruský plyn přes Balkán a obejít Ukrajinu.

Politicky motivované projekty

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na jeho vývoz potrubím z Ruska monopol. Je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky, analytici ale firmu kritizují kvůli masivním investicím, financování politicky motivovaných projektů a dopadům, které to má na jeho ziskovost.

Dodávky plynuAutor:

Gazprom či ropný koncern Gazprom Něfť se společně s některými dalšími ruskými podniky a jednotlivci staly terčem protiruských sankcí, které na ně uvalil Západ kvůli postupu Ruska v ukrajinské krizi. Gazprom dnes také sdělil, že ve světle sankcí uvažuje o možnosti rozložit investiční zdroje tak, aby více upřednostňoval asijské trhy.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah