Kvůli emisím úřady vyšetřují i Renault, akcie firmy klesly o pětinu | E15.cz

Kvůli emisím úřady vyšetřují i Renault, akcie firmy klesly o pětinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: D.V. Fernandez via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřovatelé v minulých dnech prohledali tři pracoviště francouzské automobilky Renault, aby prozkoumali technologii měření emisí, uvedla dnes firma. Upozornila však, že její auta měření emisí neobcházejí a že ani vyšetřovatelé žádné takové důkazy nenašli. Akcie firmy zpočátku zamířily prudce dolů a v jednu chvíli ztrácely více než pětinu hodnoty. Později se propad zmírnil.

Zástupci Renaultu uvedli, že vyšetřovatelé rozšířili dosavadní zkoumání a chtěli zkontrolovat způsob používání technologie na měření emisí výfukových plynů. Firma uvedla, že s úřady spolupracuje a že vyšetřovatelé žádný problém s emisemi nenašli.

„Několik kanceláří Renaultu prohledávali vyšetřovatelé, kteří se zaměřují na podvody,“ řekl agentuře Reuters představitel odborů Florent Grimaldi. Podle agentury Bloomberg vyšetřovatelé zabavili ve firmě počítače. „Vedení nepotvrdilo, že je to kvůli emisím NOx, ale vzhledem k úsekům, ve kterých byla inspekce, si myslíme, že to s tím může být spojeno,“ řekl.

Vyšetřovatelé se podle něj zaměřili právě na ty části ve firmě, které mají co dělat se zkušebními normami a certifikacemi motorů. Podle toho je možné se domnívat, že se vyšetřování vztahuje k emisním standardům v souvislosti se skandálem ve Volkswagenu.

Vývoj akcií Renaultu:

Ministryně životního prostředí Ségolene Royalová, která testy emisních technologií ve francouzských a zahraničních autech nařídila, uvedla, že na podvody v Renaultu nic neukazuje. „Akcionáři a zaměstnanci mohou být v klidu,“ řekla novinářům. Předběžné výsledky ale podle ní ukázaly, že auta Renaultu a dvou zahraničních automobilek překračovala povolené emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku, citoval ji server Le Figaro.

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron mezitím v Berlíně prohlásil, že inspekce na třech pracovištích Renaultu byly „běžné“ prohlídky. Na Renaultu prý žádné zvláštní stigma neulpívá a jeho situace není „v žádném případě“ srovnatelná se situací německého Volkswagenu, zasaženého emisním skandálem.

Na razii upozornil odborář Grimaldi. Akcie Renaultu se po jeho sdělení propadly až o 22 procent a podle agentury Reuters zaznamenaly nejhorší pokles od 17. listopadu 1994, kdy firma vstoupila na burzu. Tržní kapitalizace firmy, ve které má francouzský stát téměř pětinový podíl, se snížila o zhruba pět miliard eur (113,1 miliardy korun). Akcie ale propad v průběhu dne zmírnily a obchodování uzavřely na ceně 77,75 eura se ztrátou 10,3 procenta.

Pozornost přilákal Vokswagen

Pozornost vyšetřovatelů se na výrobce automobilů zaměřila po oznámení amerických regulátorů z loňského září, že německý Volkswagen podváděl při testování emisí u svých vozů s naftovými motory. Francouzské úřady pak oznámily, že začnou vyšetřovat, zda Volkswagen kvůli emisím nepodváděl majitele naftových vozů, a slíbily, že rozšíří vyšetřování na všechny automobilky, včetně Renaultu a PSA Peugeot Citroën. Úřad pro životní prostředí pak samostatně začal náhodně testovat auta, aby zjistil rozdíly v údajích o emisích při laboratorním testování a reálnými čísly.

Problémy mají dnes i akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na milánské burze. Obchodování s akciemi bylo dnes pozastaveno poté, co se jejich cena propadla o osm procent v reakci na zprávu serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodeji ve Spojených státech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah