Lapasan vytěsní zbylé akcionáře Pivovarů Lobkowicz, titul zřejmě zmizí z burzy | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Lapasan vytěsní zbylé akcionáře Pivovarů Lobkowicz, titul zřejmě zmizí z burzy

Lapasan vytěsní zbylé akcionáře Pivovarů Lobkowicz, titul zřejmě zmizí z burzy
Pivo Lobkowicz
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Viktor Fiala; Wikimedia Commons

ČTK

Hlavní vlastník Pivovarů Lobkowicz Group, firma Lapasan, chce převzít zbylá zhruba dvě procenta akcií od menšinových majitelů. Cena odkupu by měla činit 208 korun za akcii, stejně jako při předchozím odkupu. O převodu akcií by měla rozhodnout valná hromada pivovarů. Firma vydala 11,7 milionu akcií, při ceně 208 korun za kus bude hodnota nákupu přibližně 46 milionů korun.

Společnost již během letošního roku zvýšila svůj podíl akcií téměř o 20 procent na 98,07 procenta. Tehdy nabízela minoritním akcionářům tutéž cenu za akcii.

„Nyní procesně zajišťujeme svolání valné hromady,“ řekl ČTK generální ředitel pivovaru Zdeněk Radil. Podle něj se tak stane v zákonné lhůtě, podle výpočtu ČTK by to mělo být po polovině června. Valná hromada bude moci podle webu rozhodnout o tom, že zbývající minoritní vlastníci přijdou o svá vlastnická práva, peníze za akcie jim budou následně vyplaceny.

Lobkowicz odejde z burzy, míní analytik

Pokud valná hromada rozhodne, že Lapasan získá všechny akcie, mohl by titul být stažen z pražské burzy. „Vidím jako dost pravděpodobné, že akcie budou stáhnuté z burzy. V podstatě nebude důvod, aby byly na burze, až dojde k vytěsnění menšinového zbytku akcionářů,“ řekl ČTK analytik Komerční banky Josef Němý. Už nyní se podle něj s tímto titulem obchoduje minimálně. „Po získání 100 procent akcií by samozřejmě obchody nebyly žádné,“ dodal.

Aktuální cena akcie na pražské burze je 206 korun, při vstupu na burzu v květnu 2014 byla zahajovací cena 160 korun.

Lapasan koupil 79,4 procenta pivovarů loni v září za 1,9 miliardy korun. Většinový podíl v Lapasanu drží čínská skupina CEFC, deset procent slíbila odkoupit čínská společnost Beijing Er Shang Group.

Pivovary Lobkowicz Group tvoří sedm regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!