Moskva: Ukrajina může přijít o slevu na plyn | E15.cz

Moskva: Ukrajina může přijít o slevu na plyn

Plynovod
Plynovod
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Beyond Coal and Gas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle ruského ministerstva energetiky vzhledem k nesplacenému ukrajinskému dluhu za dodávky plynu není důvod pokračovat i ve druhém čtvrtletí v poskytování dohodnuté slevy za jeho odběr. Také ruský energetický gigant Gazprom nevyloučil, že Ukrajině kvůli dluhu ve výši 1,55 miliardy dolarů (zhruba 30,4 miliardy korun) slevu na plyn zruší.

„Je nějaký důvod pokračovat ve stávající dohodě o dodávkách plynu za snížené ceny? Nikoli,“ citovala dnes nejmenovaného zástupce ruského ministerstva energetiky agentura Interfax. O zrušení slevy předtím hovořil i mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Důvodem prý není nejnovější vývoj v zemi, ale skutečnost, že Kyjev neplní dohodnuté závazky.

Ukrajinská společnost Naftogaz doposud splatila z dluhu ve výši 3,3 miliardy dolarů (65,6 miliardy korun) více než polovinu. „Dluh je obrovský, a to nejen za loňský rok, ale i za současné dodávky,“ řekl Kuprijanov. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan dnes oznámil, že vláda připravuje změny ve vedení státní společnosti Naftogaz.

V úterý Naftogaz oznámil, že radikálně snižuje odběr ruského plynu z původních 147 milionů kubických metrů denně na zhruba pětinu. Ukrajina zároveň oznámila, že vyjednává o reimportu plynu ze Slovenska. Naftogaz dodávky postupně snižuje od začátku února, ale snížení odběru plynu je patrné v celé Evropě, mimo jiné kvůli teplé zimě. Ruský Gazprom ujistil, že dodávky plynu do Evropy nejsou ohroženy.

Počátkem února Naftogaz varoval, že možná nebude schopen zaplatit za dodávky ruského plynu včas. Moskva poté vyjádřila znepokojení ohledně růstu ukrajinských dluhů za plyn. Nicméně tehdy dodala, že to nepovažuje za důvod ke změně současné smlouvy.

Ruský prezident Vladimir Putin se na konci loňského roku dohodl se svým nyní již sesazeným ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem na snížení ceny ruského zemního plynu pro Ukrajinu o třetinu a na půjčce 15 miliard dolarů pro Kyjev. Tato dohoda následovala poté, co ukrajinská vláda odstoupila od podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Tento krok ukrajinského vedení ovšem vyvolal na Ukrajině bouřlivé demonstrace, které nakonec před týdnem vyústily v sesazení prezidenta Janukovyče.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah