Nejtransparentnější firmou světa je norský Statoil | E15.cz

Nejtransparentnější firmou světa je norský Statoil

Statoil
Statoil
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejotevřenější v informování o svém podnikání je mezi světovými korporacemi norský energetický koncern Statoil. Mezi firmami, které působí i v Česku a jejichž byznys je hodnocen jako vysoce transparentní, patří například ocelářská skupina ArcelorMittal, obchodní řetězec Tesco, pojišťovna Allianz, farmaceutická společnost Novartis či mobilní operátor Vodafone.

Nejméně transparentní je naopak byznys řady asijských společností. Vůbec nejhůře dopadla Bank of China, vyplývá to ze studie protikorupční organizace Transparency International (TI).

Organizace hodnotila 105 největších světových korporací. Zaměřila se na otevřenost informování o interních protikorupčních mechanismech, vnitřní struktuře korporací včetně všech dceřiných společností ve světě, plnění daňových povinností, ziscích v jednotlivých zemích nebo platbách jednotlivým vládám při zahraničních investicích.

Na konci žebříčku studie TI se ocitly také technologické firmy Apple, Microsoft a Google a dále například automobilky Toyota a Honda, pivovar Anheuser-Busch či ruský plynárenský gigant Gazprom.

Studie sledovala též plnění informačních povinností ve finančním sektoru, mezi bankami a pojišťovnami. Přestože neprůhlednost tohoto oboru hrála klíčovou roli při vzniku světové finanční a následně ekonomické krize, řada finančních domů své povinnosti stále neplní a zůstává velmi neprůhledná.

Pozice Korporace Index TI (0 nejhorší, 10 nejlepší)
1 Statoil 8,3
2 Rio Tinto 7,2
3 BHP Billiton 7,2
4 ArcelorMittal 6,9
5 BG Group 6,7
6 HSBC Holdings 6,7
7 BASF 6,7
8 France Telecom 6,6
9 BP 6,6
10 Allianz 6,6

Zdroj: TI

„Nabízí se srovnání s Českou republikou, kde se o problematice transparentnosti korporací, plnění jejich oznamovacích povinností a zavádění protikorupčních programů v podstatě nehovoří,“ uvedl předseda správní rady TI Jan Spáčil.

Podle TI sice nadnárodní korporace poskytují více informací, než dříve, stále to ale nestačí. „Mnohé korporace jsou dnes mocnější než státy a ovlivňují životy všech lidí,“ vysvětlil šéf TI David Ondráčka.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah