Norský ropný koncern Statoil se propadl do ztráty | E15.cz

Norský ropný koncern Statoil se propadl do ztráty

Norský ropný koncern Statoil se propadl do ztráty
ropná plošina Statfjord, kterou provozuje norský ropný koncern Statoil
• 
ZDROJ: Jarvin Jarle Vines, wikimedia

ČTK

Norský ropný koncern Statoil se v letošním třetím čtvrtletí poprvé za více než deset let propadl do ztráty, a to kvůli poklesu cen ropy a rozsáhlým odpisům. Společnost potvrdila, že prodělala 4,8 miliardy norských korun (téměř 16 miliard korun) ve srovnání se ziskem 13,7 miliardy norských korun před rokem.

Ztráta je překvapením pro analytiky, kteří podle agentury Reuters počítali se ziskem 9,5 miliardy norských korun. Odpisy, které se týkaly především aktivit v Kanadě, dosáhly 13,5 miliardy norských korun.

Firma navzdory klesajícím cenám ropy potvrdila, že hodlá v letošním roce investovat 20 miliard dolarů (436 miliard českých korun). Dodala, že počítá se zvýšením těžby o dvě procenta.

Statoil, jehož většinovým majitelem je norská vláda, zaměstnává zhruba 23000 lidí. Firma podle agentury DPA ve třetím čtvrtletí vykázala svou první ztrátu od roku 2001. V polovině tohoto měsíce nečekaně odstoupil z funkce ředitel podniku Helge Lund. Po deseti letech v čele Statoilu odchází do konkurenční britské firmy BG Group.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud