Pilsen Steel obnovuje výrobu, pracuje polovina zaměstnanců | E15.cz

Pilsen Steel obnovuje výrobu, pracuje polovina zaměstnanců

hutě, železárny
hutě, železárny
• 

ČTK

Téměř polovina ze všech bezmála 900 pracovníků hutí a kováren Pilsen Steel už pracuje. Plná výroba naběhne do konce listopadu. Firma, která je od 17. září v úpadku kvůli předlužení a od konce června stála, má obnovené dodávky energií a její obchodníci intenzivně shánějí nové zakázky. Finance podnik získal začátkem října od skupiny KKCG a její půjčku nyní čerpá.

Huť Autor: Profimedia

„Výroba se pomalu rozbíhá, žádné problémy nejsou. Funguje předběžný věřitelský výbor, který schvaluje všechny důležité procesy,“ řekl personální ředitel podniku Pavel Ratislav. Podnik má k dnešnímu dni 893 zaměstnanců. Polovina z nich je doma na 80 procentech mzdy kvůli překážce na straně zaměstnavatele.

Provoz opracování vyrábí od 27. září, od počátku října tepelné zpracování a minulý týden podnik zprovoznil slévárnu litiny. „Indukční pece už jsou v provozu, obloukové naběhnou v polovině listopadu,“ uvedl Ratislav.

Renomé hutí se pomalu vrací zpět, ale zakázek zatím mnoho není, trvalé využití všech zaměstnanců bude záležet na jejich objemu. Za půl roku odešlo na vlastní žádost 40 lidí. Nedávno dala firma kvůli optimalizaci stovku výpovědí a do konce roku by s přirozenými odchody měla mít asi 750 lidí.

Ekonomika firmy je nyní pod přísnou kontrolou prozatímního věřitelského výboru, insolvenčního správce i investiční skupiny KKCG. Podle pověřeného generálního ředitele Tomáše Egermajera není Pilsen Steel v úkonech vůči třetím osobám nijak omezen a je nadále oprávněn jednat sám prostřednictvím statutárního orgánu a pověřených zaměstnanců.

KKCG s podnikem úvěrovou smlouvu 2. října. Nejprve poskytla 100 milionů korun a do konce roku celkem čtvrt miliardy. To by mělo bez problémů stačit na financování provozu do konce roku, řekl mluvčí skupiny Dan Plovajko. KKCG chce zachovat současnou zaměstnanost.

Největším věřitelem plzeňské firmy vlastněné ruským podnikatelem Igorem Šamisem je moskevská Vněšekonombanka, která zatím do insolvenčního řízení pohledávky nepřihlásila. Šamis si od ní půjčil na nákup Pilsen Steel. Krajský soud v Plzni 17. září jmenoval prozatímní věřitelský výbor a na 4. ledna nařídil přezkum pohledávek podniku, které dosahují jedné miliardy korun, z toho dvě třetiny po lhůtě 90 dnů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.