Plyn dál poteče i přes Česko a Slovensko, slibuje Gazprom | E15.cz

Plyn dál poteče i přes Česko a Slovensko, slibuje Gazprom

Plynovod Eustream
Plynovod Eustream
• 
ZDROJ: EPH

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský plynárenský podnik Gazprom ujistil slovenského přepravce plynu Eustream, že slovenská i česká síť pro přepravu plynu se bude dlouhodobě využívat i v případě vybudování nového plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským mořem. Eustream to uvedl v dnešním prohlášení poté, co jeho zástupci a představitelé Gazpromu jednali o možných dopadech kontroverzního plynovodu na toky zemního plynu přes střední Evropu.

„Eustream rovněž vysoce oceňuje porozumění obou stran v tom, že vstupní bod z Ukrajiny na Slovensko zůstane plně funkční i v případě realizace projektu Nord Stream 2,“ uvedl ve sdělení mluvčí Eustreamu Pavol Kubík.

Slovensko odmítá rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, kterým Rusko při dodávkách plynu do Evropy dokáže obejít Ukrajinu. To by v budoucnu mohlo vyústit v nižší objem přepravy ruského plynu přes Slovensko a ve výpadek v příjmech Bratislavy z tranzitu suroviny.

Šéf Gazpromu Alexej Miller tento měsíc uvedl, že po vybudování plynovodu Nord Stream 2 klesne tranzit plynu přes Ukrajinu na 10-15 miliard krychlových metrů ročně, tedy na zhruba desetinu celkové kapacity této trasy.

Gazprom se na projektu Nord Stream 2 dohodl s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Rozšíření plynovodu by zvýšilo jeho kapacitu na dvojnásobných 110 miliard krychlových metrů ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah