Ropná divize ruského Gazpromu nemá peníze, prý chce miliardy od státu | E15.cz

Ropná divize ruského Gazpromu nemá peníze, prý chce miliardy od státu

Ropná divize ruského Gazpromu nemá peníze, prý chce miliardy od státu
Sídlo Gazpromu v Moskvě
• 
ZDROJ: Ghirla via Wikimedia Commons (GNU Free)

ČTK

Ropná divize ruského plynárenského gigantu Gazprom by chtěla získat státní finanční pomoc v objemu 198 miliard rublů (82,5 miliardy korun). Informoval o tom dnes ruský deník Kommersant. Mnohé ruské podniky se nyní potýkají s problémy při shánění peněz, protože sankce související s ukrajinskou krizí omezily jejich přístup na západní finanční trhy.

Divize Gazprom Něfť podle listu v dopisu pro vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče vyjmenovává projekty, na které potřebuje získat finance. Oficiální žádost prý ale ještě nepředložila. Divize se ke zprávě listu odmítla vyjádřit.

Gazprom již začátkem února uvedl, že se rozhodl snížit v letošním roce kapitálové výdaje na 30 miliard dolarů (zhruba 750 miliard korun) z loňských 38 miliard dolarů, protože vývoj trhu a politické situace vytvořil obtížné podnikatelské prostředí.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!