Samořiditelná auta si koupíte do čtyř let, slibuje Renault-Nissan | e15.cz

Samořiditelná auta si koupíte do čtyř let, slibuje Renault-Nissan

Nissan Leaf
Nissan Leaf
• 
ZDROJ: autorevue.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault-Nissan uvede v příštích čtyřech letech na vybrané trhy více než deset aut s technologií autonomního řízení. Oznámil to předseda aliance a šéf Renaultu Carlos Ghosn. Renault-Nissan, který je čtvrtým největším světovým prodejcem automobilů, chce samořiditelné vozy prodávat v USA, Evropě, Číně a v Japonsku. První taková vozidla budou mít premiéru již letos.

Automobily budou vybavené technologií, která umožňuje autonomní jízdu po dálnici bez změny jízdního pruhu. Do roku 2018 začne aliance prodávat vozidla, která dokážou jízdní pruhy na dálnicích měnit samostatně a najít směr i v hustém provozu. Do roku 2020 bude mít aliance auta, která budou schopna jet sama i přes křižovatky a v husté městské dopravě.

Renault-Nissan také letos spustí aplikaci pro mobilní zařízení, která jejím uživatelům umožní ovládat některé prvky v jejich autech na dálku, na příklad hudbu nebo teplotu vozu.

Vývoji samořiditelných aut a příslušných technologií se věnují i další společnosti, na příklad výrobce elektromobilů Tesla Motors nebo internetová firma Google.

Aliance Renault-Nissan vznikla jako partnerství obou automobilek, ve kterém spolupracují jejich inženýrské týmy. Renault a Nissan přitom nadále fungují jako dvě samostatné společnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah