Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů | E15.cz

Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů

Seriál Borgiové přinese Česku dalších 400 milionů
Borgiové
• 
ZDROJ: HBO/Jonathan Hession

Aleš Borovan

Jednou z největších letošních zahraničních filmových investic v Česku bude výroba francouzského televizního seriálu Borgiové. Jeho druhá řada se v českých ateliérech a exteriérech začne natáčet 26. března, konec je plánován na listopad. Stejně jako u první řady vznikne dvanáct dílů, celkový rozpočet, zahrnující i natáčení v Itálii, přesáhne 25 milionů eur, tedy více než 625 milionů korun.

„Český rozpočet předpokládám ve výši 16 milionů eur (v přepočtu asi 400 milionů korun – pozn. aut.),“ uvedl Petr Moravec z koprodukční firmy Etic Films. České ministerstvo kultury projekt podpořilo skoro 34 miliony korun.

Rovněž první řada Borgiů se částečně vyráběla v Česku, a to v letech 2010 a 2011. Producenti, firmy Atlantique Production Lagardere Entertainment (Francie), EOS Entertainment (Německo) a Etic Films (Česko), zde tehdy utratili přes 210 milionů korun. Celkový rozpočet se pohyboval kolem 25 milionů eur.

Natáčení druhé řady se rozprostře do více míst Česka. „Finální výběr lokací není proveden, každopádně se budeme vracet do Martinického paláce na Hradčanském náměstí, patrně do Telče, uvažujeme o hradu Švihov a Jindřichově Hradci, Zvíkovu, Grabštejně,“ nastínil Moravec. Celkem producenti počítají se 144 natáčecími dny, z toho 40 v místech kolem Říma. Část zakázky získají i barrandovské ateliéry. „V ateliéru číslo 7 bude opět postavena Sixtinská kaple. Na barrandovském pozemku stále stojí po první sérii a bude využita dekorace římského náměstí a ulic,“ doplnil Moravec.

Seriál Borgiové je další z řady velkých zahraničních projektů, které do Česka přitáhl vládní program podpory filmového průmyslu. Ten českým i zahraničním producentům nabídl proplacení části utracených peněz s cílem zvýšit atraktivitu země pro filmaře. Program od roku 2010 doposud přilákal filmařské štáby snímku Mission: Impossible – Ghost Protocol, Red Tails nebo amerického televizního seriálu Missing. V roce 2010 vláda na tento program vyčlenila 250 milionů, loni pak 300 milionů korun. Letos to je rovněž 300 milionů. Z programu vedle domácích filmařů profitují i hotely, dopravní společnosti nebo firmy nabízející catering.

Autor: Aleš Borovan
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!