Sobotka: Naším cílem je přispět ke stabilizaci situace OKD | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Sobotka: Naším cílem je přispět ke stabilizaci situace OKD

Sobotka: Naším cílem je přispět ke stabilizaci situace OKD
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Cílem vlády je přispět ke stabilizaci situace černouhelné OKD. Kabinet nyní vyčká na rozhodnutí soudu, který určí předběžného insolvenčního správce firmy. Na briefingu po ranním jednání rozšířeného předsednictva vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). OKD v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh.

„Dohodli jsme se na tom, že na příštím jednání vlády, které bude příští středu, bude ministryně práce a sociálních věcí (Michaela Marksová, ČSSD) informovat o opatřeních, která jsou připravena v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti včetně přípravy žádosti na čerpaní prostředků z evropského globalizačního fondu na rekvalifikace. Ministr průmyslu (Jan Mládek, ČSSD) by pak předložil návrh sociálních programů pro propuštěné horníky, pro případ, že bude docházet k propouštění,“ uvedl Sobotka.

Příštího jednání vlády se podle premiéra zúčastní také předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, aby ministry informoval o tom, jak bude v dolech v příštích dnech a měsících zajištěna bezpečnost. Možné mimořádné jednání celé vlády, o kterém v úterý mluvil Mládek, se podle Sobotky ale neuskuteční. Premiér ale počítá s tím, že se ministři na svých zasedání v příštích měsících budou situací v OKD zabývat pravidelně.

„Myslím, že jsme všichni čekali, že to dopadne insolvencí. Reorganizace v rámci insolvence je dobrá zpráva pro OKD, protože budou zmrazeny závazky, které jsou pro společnost nevýhodné,“ řekl dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka bere vláda situaci velmi vážně. „Všechny resorty jsou připraveny se podílet na společném řešení, které bude výhodné především pro zaměstnance,“ uvedl.

Hledání odbytu

Dnešního jednání se kromě předsedů všech tří koaličních stran účastnili ještě Mládek, Marksová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr průmyslu prý bude hledat cesty, jak zajistit odbyt pro uhlí z OKD. „Stát je sice většinovým vlastníkem společnosti ČEZ, ta je ale veřejně obchodovaná. Její managment proto musí fungovat s péčí řádného hospodáře. Budeme eventuálně hledat i jiné cesty,“ dodal.

OKD, která včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12 500 lidí, dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun, jeho majetek přitom nedosahuje ani sedmi miliard. Případné uzavření dolů společnosti by ale mělo vliv také na tisíce míst v návazných profesích. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!