Statoil postaví plovoucí větrnou elektrárnu u Skotska | E15.cz

Statoil postaví plovoucí větrnou elektrárnu u Skotska

plovoucí větrné elektrárny
plovoucí větrné elektrárny
• 
ZDROJ: Statoil

ČTK, msc

Norská ropná a plynárenská firma Statoil investuje zhruba dvě miliardy norských korun (5,8 miliardy českých korun) do stavby plovoucí větrné elektrárny u pobřeží Skotska. Podle Statoilu to bude první takový projekt na světě.

Firma již několik let provozuje jednu plovoucí větrnou turbínu v Norsku. Nyní plánuje pilotní projekt, který bude zahrnovat pět plovoucích turbín, každá o kapacitě šest megawattů, v moři u pobřeží města Aberdeen, kde je hloubka až 120 metrů. Elektrárna by měla být schopná uspokojit poptávku téměř 20 tisíc domácností. Stavba má začít na počátku příštího roku.

Plovoucí turbíny jsou určeny pro vody s hloubkou více než 50 metrů, což je maximální hloubka pro současné větrné turbíny, které potřebují ukotvení. Plovoucí větrné elektrárny mají také výhodu toho, že nevyvolávají tolik odporu kvůli vizuálnímu dopadu, jako pevninské větrné elektrárny.

Investice Statoilu do projektu je první investicí nově zřízené divize New Energy Solutions, která se zaměřuje na nízkouhlíkové a obnovitelné zdroje energie. rancie letos v srpnu zahájila tendr na projekty několika plovoucích větrných elektráren, napsala agentura Reuters.

plovoucí větrné elektrárny Autor: Statoil
vizualizace farmy z plovoucích větrných elektráren

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.