Statoil se kvůli poklesu cen ropy ve čtvrtletí propadl do ztráty | E15.cz

Statoil se kvůli poklesu cen ropy ve čtvrtletí propadl do ztráty

Statoil se kvůli poklesu cen ropy ve čtvrtletí propadl do ztráty
ropná plošina Statfjord, kterou provozuje norský ropný koncern Statoil
• 
ZDROJ: Jarvin Jarle Vines, wikimedia

ČTK

Největší norská energetická skupina Statoil se ve čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty 8,9 miliardy norských korun (NOK; 28,7 miliardy korun) proti zisku 14,8 miliardy NOK ve stejném období předchozího roku. Důvodem je propad cen ropy. Firma současně oznámila, že sníží investice a náklady.

Firma sice ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila těžbu o téměř osm procent na 2,1 milionu barelů, ani vyšší produkce ale nevyrovnala dopad výrazně nižších cen. Tržby přitom zůstaly stabilní, činily 147 miliardy NOK.

Státem kontrolovaná firma oznámila, že sníží v letošním roce plánované kapitálové výdaje o deset procent na 18 miliard NOK. Ke stejnému kroku přistoupily i další ropné firmy, například britská BP a francouzský Total. Firma zatím neupřesnila, které projekty hodlá odložit nebo zrušit.

Generální ředitel Eldar Saetre v nedávném rozhovoru v listě Financial Times naznačil, že by firma mohla odložit rozvoj gigantického pole Johan Castberg v arktické oblasti. Statoil hodlá také rozšířit program snižování nákladů do roku 2016 o 30 procent na 1,7 miliardy NOK.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než polovinu. Loni v létě cena činila 115 dolarů za barel, nyní je pod 60 dolary. Levná ropa zasáhla hospodářské výsledky také další velkých ropných firem, včetně největší evropské ropné společnosti Royal Dutch Shell a světově největší veřejně obchodované ropné skupiny Exxon Mobil.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!