Ve Francii je příliš draho, Renault zeštíhlí místní továrny | E15.cz

Ve Francii je příliš draho, Renault zeštíhlí místní továrny

Renault
Renault
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská automobilka Renault hodlá do roku 2016 zrušit 7500 pracovních míst ve Francii. To odpovídá zhruba 14 procentům její tamní pracovní síly. Automobilka se tak snaží snížit výrobní náklad na úroveň továren za hranicemi domovské země.

Renault chce snížením počtu zaměstnanců posílit svou konkurenceschopnost v době klesající poptávky po automobilech ve Francii i na dalších velkých evropských trzích. Zástupci odborů se zatím k rozhodnutí podniku nevyjádřili.

Automobilka se nyní snaží přimět francouzské zaměstnance k přijetí nové dohody o mzdách a pracovních podmínkách. Renault chce s odbory dojednat takové změny, které by snížily jeho mzdové a výrobní náklady ve Francii na úroveň továren ve Španělsku a Británii.

Renault na konci roku 2011 zaměstnával po celém světě kolem 128 tisíc lidí. Automobilky nyní v Evropě kvůli poklesu poptávky uzavírají továrny a propouštějí tisíce zaměstnanců. Francouzský konkurent PSA Peugeot Citroën se například snaží zastavit ztráty zrušením více než 10 tisíc francouzských pracovních míst a uzavřením montovny nedaleko Paříže.

Poptávka v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Podle poradenské firmy LMC Automotive letos prodej aut v Evropě klesne o 1,7 procenta na 17,8 milionu vozů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah