Většinu v Pivovarech Lobkowicz získá jejich šéf Zdeněk Radil. Za dvě miliardy | E15.cz

Většinu v Pivovarech Lobkowicz získá jejich šéf Zdeněk Radil. Za dvě miliardy

Pivo Lobkowicz
Pivo Lobkowicz
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Viktor Fiala; Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Majoritní podil v Pivovary Lobkowicz Group (PLG) kupuje firma vlastněná generálním ředitelem skupiny Zdeňkem Radilem. Dosavadní většinoví vlastníci Palace Capital a GO Solar s Radilem podepsali smlouvu o převodu 79,4 procenta v PLG za 1,9 miliardy korun. Prodej je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna.

Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Loni firma prodala 894.000 hektolitrů piva. Převzetí skupiny, do níž patří sedm regionálních pivovarů a loni vstoupila na burzu, by mělo být financováno kombinací dluhu a vlastního kapitálu od několika finančních institucí a soukromých investorů. „Pokud nebude kupní cena zaplacena v dané době, transakce bude ukončena a převod akcií se nevypořádá,“ uvedla PLG.

Akcie firmy na pražské burze po oznámení plánované transakce zdražily přechodně o víc než desetinu. Později tempo růstu zvolnily na osm procent a hodinu před polednem se obchodovaly za 193,50 koruny.

Palace Capital podnikatele Martina Burdy v současnosti vlastní 53,2 procenta akcií PLG, v majetku GO Solar, jejímž jednatelem je finančník Gregorz Hóta, je 26,2 procenta.

Podíly by se podle podepsané smlouvy měly převést na společnost Lobkowiczký pivovar, kterou vlastní Radil. Pokud se firma Lobkowiczký pivovar stane majoritním akcionářem PLG, zahájí podle zprávy pro investory povinnou nabídku odkupu akcií.

Se zbylou zhruba pětinou akcií PLG se volně obchoduje. Management firmy vlastnil podle výroční zprávy za loňský rok jen dvě setiny procenta akcií firmy. Agentura Bloomberg uvedla, že Radilův podíl momentálně činí tři procenta.

Podle společnosti Patria transakce oceňuje celou PLG na téměř 2,4 miliardy korun, což odpovídá 204,5 koruny za akcii. „Okolo této úrovně by tak měla být zřejmě podána i případná povinná nabídka odkupu akcií všem stávajícím akcionářům,“ uvedla Patria.

Skupina snížila ztrátu

Podle analytika BH Securities Jiřího Zendulky lze očekávat, že řada akcionářů nabídku na odkup využije, protože tím proti zahajovací ceně na pražské burze zhodnotí svou investici o téměř 30 procent. „Nový vlastník by navíc transakcí mohl získat více než 90procentní podíl, který by mu otevřel cestu k vytěsnění minoritních akcionářů,“ doplnil.

Do skupiny PLG patří pivovary Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a také Rychtář, kde skupina koncem loňského roku navýšila svůj podíl ze 70 na 100 procent.

V loňském roce PLG snížila čistou ztrátu o třetinu na 49,1 milionu korun. V letošním prvním čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o 1,1 procenta na 243,5 milionu korun. Na českém trhu tržby PLG vzrostly o tři procenta, naopak za vývoz piva do zahraničí jí tržby klesly téměř o desetinu, hlavně kvůli oslabení ruského rublu.

Přehled vlastníků největších pivovarů v Česku
Plzeňský Prazdroj, a. s.

- jediným akcionářem je Pilsner Urquell Investments B.V. patřící do druhé největší pivovarnické skupiny světa SABMiller;

- v ČR provozuje pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquel, Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel);

- Prazdroj celkem loni prodal přes 10 milionů hektolitrů piva.
Pivovary Staropramen, a. s.

- společnost je součástí severoamerické pivovarnické skupiny Molson Coors;

- druhý největší výrobce piva v Česku provozuje pivovary Staropramen v Praze-Smíchově (hlavní značky Staropramen, Braník) a ostravský Ostravar (značka Ostravar);

- Pivovary Staropramen loni prodaly 3,16 milionu hektolitrů piva.
Heineken Česká republika, a.s.

- jediným akcionářem je nizozemská společnost Heineken International B.V.; skupina Heineken je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě;

- v ČR vlastní tři velké pivovarnické společnosti - brněnský pivovar Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno na Ústecku; má rozsáhlé portfolio značek, které obsahuje mimo jiné Krušovice, Zlatopramen, Starobrno, Březňák a další;

- v roce 2013 pivovary skupiny Heineken ČR uvařily zhruba 2,5 milionu hektolitrů piva.
Budějovický Budvar, s. p.

- pivovar je stále v majetku státu; často se spekuluje o jeho privatizaci, žádné rozhodnutí však nepadlo;

- Budějovický Budvar loni prodal 1,457 milionu hektolitrů piva, nejvíce ve své stodevatenáctileté historii.
Pivovary Lobkowicz Group, a.s.

- většinu v Pivovary Lobkowicz Group (PLG) kupuje firma vlastněná generálním ředitelem skupiny Zdeňkem Radilem, dosavadní majoritní vlastníci Palace Capital a GO Solar s Radilem podepsali smlouvu o převodu 79,4 procenta v PLG za 1,9 miliardy korun;

- do skupiny PLG patří pivovary Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a Rychtář;

- pivovarská skupina loni prodala 894 tisíc hektolitrů piva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah