Zisk a výnosy majitele Prazdroje po očištění od růstu dolaru stouply | E15.cz

Zisk a výnosy majitele Prazdroje po očištění od růstu dolaru stouply

Pilsner Urquell (ilustrační foto)
Pilsner Urquell (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Aleksander Razumny Nordgarden via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk a výnosy nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller za poslední rok mírně klesly, po očištění od vlivu silného dolaru ale zřetelně vzrostly a překonaly odhady analytiků. Provozní zisk se snížil o jedno procento na 6,37 miliardy dolarů (156 miliard korun). Analytici očekávali 6,23 miliardy.

Tržby SABMilleru klesly nominálně o dvě procenta na 26,30 miliardy dolarů, což bylo rovněž více, než se čekalo. Po odečtení vlivu změn směnných kurzů byly ale výnosy vyšší o pět procent a zisk vzrostl o šest procent. Firma uvádí výsledky v dolarech a podniká po celém světě, takže silný růst americké měny snížil dolarovou hodnotu jejích mimoamerických tržeb a zisků. Ke zlepšení firmě dopomohlo zvýšení cen a snížení nákladů.

SABMiller už dříve informoval, že objem prodeje jeho piva zůstal za poslední rok zhruba beze změny. Odbyt sycených limonád ale stoupl o osm procent.

Ve hře je prý převzetí konkurentem

Na akciovém trhu se v poslední době spekuluje o možné nabídce na převzetí podniku ze strany většího konkurenta Anheuser-Busch InBev. Také se mluví o tom, že mezi možnými zájemci o SABMiller jsou americký miliardář Warren Buffett a investiční společnosti 3G Capital.

SABMiller je druhým největším producentem piva na světě a vedle Prazdroje a jeho českých značek je znám značkami jako Peroni, Grolsch nebo Miller. Firma vznikla sloučením jihoafrické společnosti SAB a americké Miller.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah