Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, firma sníží těžbu | E15.cz

Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, firma sníží těžbu

Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, firma sníží těžbu
Rafinerie Gazpromu v Salavatu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: PressGPNS - Wikimedi Commons

ČTK

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v letošním prvním pololetí propadl téměř o čtvrtinu na 450,6 miliardy rublů (zhruba 240 miliard korun) z 582,7 miliardy rublů před rokem. Tržby naopak stouply o více než desetinu na 2,87 bilionu rublů.

V samotném druhém čtvrtletí se zisk meziročně zvýšil o 13 procent na 227,6 miliardy rublů. Zaostal však za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 234 miliard rublů.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

V polovině června zastavil Gazprom dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Firma dnes upozornila, že si kvůli ukrajinskému dluhu musela vytvořit rezervu ve výši 215,8 miliardy rublů (115 miliard korun). „Jakmile bude dluh splacen, podpoří to výsledky Gazpromu,“ upozornil analytik Andrej Poliščuk ze společnosti Raiffeisenbank.

Těžba plynu klesá i kvůli domácímu trhu

Gazprom již dříve předpověděl, že kvůli cenovému sporu s Ukrajinou a ztrátě podílu na domácím trhu se jeho těžba plynu v letošním roce sníží na 463 miliard metrů krychlových z loňských 487,4 miliardy. V příštím roce však počítá s nárůstem produkce o pět procent.

Gazprom se nyní snaží snížit svou závislost na evropském trhu. Firma v květnu uzavřela přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu na čínský trh v hodnotě 400 miliard dolarů (8,7 bilionu korun). V pondělí byla podepsána rovněž mezivládní smlouva, která tuto dohodu zpečetila.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!